Güney Afrika adına yarışan Zozibini Tunzi’ye ‘Power of Unity – Bir Olmanın Gücü’ tacını Filipinler Miss Universe Güzeli Catriona Gray taktı.

Siyahi güzelin 5 milyon dolarlık tacının hikayesi…

Dubai’deki Lübnanlı mücevher markası Mouawad, Miss Universe ‘Power of Unity’  (Bir olmanın gücü) tacını tasarladı.

Miss Universe 2019 tacı bu yılın başlarında “dünya topluluklarının birbirine bağlılığını temsil etmek” amacıyla tasarlandı.

8 Aralık’ta, Güney Afrika adına yarışan Zozibini Tunzi’ye ‘Power of Unity – Bir Olmanın Gücü’ tacını Filipinler Miss Universe Güzeli Catriona Gray taktı.

Miss Universe tacı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Amerika Birleşik Devletleri merkezli Lübnanlı bir mücevher evine ait.

1900’lerin başında kendisi saatçi olan Mouawad’ın ailesi tarafından Beyrut’ta kurulan Mouwad markası ve bu yıl Miss Universe, Miss USA ve Miss Teen USA için taç tasarlamak için Miss Universe Organizasyonu ile bir ortaklığa imza attı.

Mouawad’ın aynı zamanda ortağı da olan Pascal Mouawad şunları söylüyor: “İlk resmi Mouawad tasarımı olan Miss Universe tacıyla yaptığımız yaratıcı yolculuk, ilhamını kadınlardan aldı. Bu taç; sadece bir kraliçenin takacağı bir taç değil aynı zamanda onun güçlü mesajını  taşıyan bir taç olmalıydı. Tasarlamış olduğumuz bu taç, tüm dünyadan kadınların iyi şeyler yapmak ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirme için bir araya geldiği mesajını da veriyor.’’

Diğer ortak Fred Mouawad ise, “Tacın adının ‘Bir Olmanın Gücü’ olması dünyaya insanlık adına bir araya gelmesi için bir mesajdır” dedi.

TACIN DEĞERİ 5 MİLYON DOLAR

Güney Afrikalı Tunzi’nin tacı, 18 ayar altından hazırlanmış, 167 karatlık 1770 küçük elmas, altından sarmaşık, çiçek ve yaprak tasarımına sahip. 5 milyon dolar değerindeki tacın tam ortasında yer alan kanarya sarısı rengindeki 62.83 Karatlık büyük elmas ise Botsavana madeninden çıkarıldı.

Mouwad markası bir asırdan daha uzun süre önce kurulmasından bugüne, pek çok elmas tasarımına imza attı:  54.21 Karatlık yuvarlak parlak kesimli sarı Mouawad Dragon, 111.11 Karatlık Mouawad Kimberley Star ve 2015 yılında bulunan  179 Karatlık ve pürüzlü 51.38 Karat değerinde geleneksel ve parlak kesime sahip Romanov Hanedan elması.

Şirket ayrıca Heidi Klum da dahil olmak üzere pek çok ünlü için mücevher tasarımları yaptı. Gigi Hadid, Kendell Jenner, Nicole Kidman Angelina Jolie, Kate Winslet ve Elizabeth Taylor bu isimlerden sadece bir kaçı.

Mouwad, tasarladığı taçlar ve  değerli taşlar sayesinde aynı zamanda birkaç Guinness Dünya Rekoru’na da sahip. Örneğin ‘Mogawad Sonsuzluk Çiçeği Mücevher Kutusu’ (The Mouawad Flower of Eternity Jewellery Coffer); 2016 yılında dünyanın en değerli mücevher kutusu seçildi. Kutu 3,5 Milyon Dolar değerinde ve  542.39 Karat beyaz ve sarı elmas, 293.24 Karat beyaz ve pembe safir, 20.06 Karat yakut ile 1.799.75 Karat lapis lazuli taşından oluşmaktadır.

2013 yılında Mouwad, 1980’lerde Kongo’da genç bir kız tarafından bulunan kusursuz koyu sarı renkli elmastan oluşan, dünyanın en değerli kolyesi ‘Eşsiz Elmas’ın (L’Incomparable) tasarımına imza attı. Kolyeye 55 milyon dolar fiyat biçildi.

Mouwad’ın üçüncü ünlü eseri 2010 yılında 3.8 milyon dolar fiyata sahip dünyanın en pahalı el çantası olarak adlandırılan ‘Mouawad 1001 Nights Diamond Purse’dir (Mouwad 1001 Gece Masalları El Çantası).  Kalp şeklinde tasarlanan çanta; 381.92 Karatlık olan 4,517 elmastan (105 sarı, 56 pembe ve 4,356 renksiz elmas) oluşuyor.

Pascal Nouwad, The National’e yaptığı açıklamada ‘’Dördüncü kuşak olarak  işimiz Mouawad’ın bekçisi olarak şirketin gelecek yüzyılda yaşayacağından emin olmaktır’’ diye konuşuyor.

Mouawad Mücevher Evi, 1908’de Lübnan mücevherleri David Mouawad tarafından kuruldu, başlangıçta karmaşık sistemli saatler ve sonrasında ise Beyrut’un zengin ve ünlüleri için özel mücevherler tasarlayıp üretmeye başladı. David Mouwad’ın oğlu Fayez, değerli taşlarla kaplı saatler yaratan ilk mücevher tasarımcılarından biri ve aynı zamanda Suudi Arabistan’a lüks saatler satan ilk kişi oldu.

Fayez’in oğlu Robert Mouawad ise, şirketin en önemli elmas kaynaklarından bazılarını satın aldı ve 1970’lerde şirket merkezini Cenevre’ye taşıdı. Bunun ardından Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerine ticaret yaparak uluslararası itibarını daha da artırdı.

Fayez’in oğulları Pascal, Fred ve Alain şimdilerde  Dubai ile ABD arasında faaliyet gösteren perakende, elmas ve saat birimlerini başarıyla yönetmeye devam ediyor.

The National