BAE’de cinsel istismar mağduru erkekler ve kadınlar eşit muamele görecek

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) erkekler de cinsel taciz suçundan polise başvurabilmelerinin yolunu açan yeni bir düzenleme yapıldı.

BAE ceza yasalarında yapılan yeni düzenleme, cinsel tacizin yasal tanımını, mağdur olanın suçlunun cinsel arzularına ya da başka birinin arzularına karşılık vermeyi amaçlayan eylem, kelimeler ve hatta işaretler yoluyla tekrarlayan tacizleri de içerecek şekilde genişletildi. Yeni düzenlemede suçlulara karşı verilen cezalar da ağırlaştırıldı.

ERKEKLER DE CİNSEL TACİZ MAĞDURU SAYILACAK

Daha önce, bir kadını taciz etmekten suçlu bulunanlar, bir yıl hapis ve ya 10 bin dirhemden (2,72 bin dolar) fazla olmamakla beraber para cezasına çarptırılırdı ya da her iki cezaya da aynı anda çarptırılabilirdi. Cinsel taciz suçlaması, hükümlü kişiler için asgari ceza olarak sınıflandırılır.

İngiltere hukuk bürosu Charles Russell Speechlys’in Dubai ofisinde kıdemli ortak olan Ahmad Hafez “Bu değişiklik yalnızca yeni bir tanım getirmekle kalmıyor, aynı zamanda erkeklerin cinsel tacizde mağdur olabileceğini kabul ediyor” diye konuştu.

Daha önce, Ceza Kanununun 359. Maddesinin namus bölümü, sadece kadınları cinsel tacizin kurbanı olarak adlandırıyordu ancak yeni yapılan değişiklik şimdi erkeklerin cinsel taciz mağduru olarak yetkili yerlere başvurabilmesinin yolunu açıyor.

BAE’li avukat Omar Alomar, yapılan değişikliğin cinsiyetle ilgili suçlara hukuki yaklaşımda bir değişiklik olduğuna işaret ettiğini ifade ederek “Bazıları iffeti ihlal etmekle aynı ceza olduğunu düşünür, ancak değil. Cinsel tacizde hapis cezası ve para cezası asgari ceza iken, iffeti ihlal etmek durumunda en fazla ceza alınır” şeklinde konuştu.

Cinsel taciz bir grup, silah taşıyan bir kişi veya mağdur üzerinde bir tür otoriteye sahip biri tarafından işlenirse, en az iki yıl hapis cezasına ve/veya 50 bin dirhemden (14 bin dolar) az olmayan bir para cezasına çarptırılır.

TACİZ EDİLEN ERKEKLER ŞİKAYET EDER Mİ?

Cinsel taciz yaşayan erkekler, yeni yasa ile kendilerinin de korunduğunu ve güçlenmiş hissettiklerini ancak çoğu erkeğin, polise gidip dava açacağından emin olmadıklarını ifade etti.

Dubai’de yaşayan bir yazar olan Ahmad Fathy, altı yıl önce bir gece kulübünde bir grup kadın tarafından taciz edildiğini söyledi.

Mısırlı 34 yaşındaki yazar, “İki kadın arkadaşımla, erkek arkadaşlarımızın yanına gidiyorduk. Başka bir gruptaki kadınlar üzerime yürümeye başladılar. Sarhoştular ve uygunsuz yerlerime dokunuyorlardı” diye konuştu. Mısırlı yazar, utandığını ve rahatsız olduğunu hissettiğini, ancak polise bildirecek kadar ileri gitmediğini de sözlerine ekledi.

Ahmad Fathy, altı yıl önce cinsel taciz mağduruydu.

Dubai’de özel antrenörlük yapan Marwan Salem, sık sık kadın müşterilerinin cinsel tacizine uğradığını söyledi.

29 yaşındaki BAE’li antrenör, “Son olay yaklaşık bir hafta önceydi. Bir kadın benimle Snapchat uygulamasından konuşmaya başladı ve egzersiz programlarımı gördüğünü ve evlerde kişisel eğitim alıp alamayacağını sordu.

Antrenör, “Onu dairesinde eğitip eğitemeyeceğimi sordu. Apartmanında bir spor salonu olacağını düşünmüştüm. Boşandığı ve spor salonunda kimsenin onu görmesini istemediği için kendisini dairesinde eğitmemi istediğini anladım ve teklifini reddedip başka bir eğitmen bulmasını söyledim.”

Salem, “Beni rahatsız eden, açıkça başka niyetleri olduğunu öğrenmem ve kişisel eğitim için parayla taciz edildiğimi hissetmem oldu.”

Salem, benzer şeylerle derslerde de karşılaştığını ifade ederek şunları söyledi: “Bu tür insanlarla çalışmayı anında bırakıyorum. Onlara paralarını alıp, kendilerine başka bir eğitmen bulmalarını söylüyorum.”

The National