Bahreyn Dışişleri Bakanı: Katar mevcut krizi bitirme konusunda ciddi değil

Bahreyn Dışişleri Bakanı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife, Katar’ın Arap Dörtlüsü (Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır) ile yaşadığı krizi bitirme konusunda ciddi olmaması nedeniyle üzgün olduğunu söyledi.

Bahreyn Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Bakan Şeyh Halid, Katar’ın Riyad’daki Körfez Zirvesi’nde bu konuda ciddiyetsiz davrandığını belirterek, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Kurulu’nun 40’ıncı oturumuna Emir adına katılmak üzere krizin çözülmesine katkı sağlayabilecek hiçbir yetkisi olmayan birinin gönderildiğine dikkat çekti.

Bakan, Katar’ı boykot eden dört ülkenin, 5 Temmuz 2017’de Kahire toplantısında açıkladıkları altı maddeye dayanarak meşru taleplerine tam olarak bağlı kaldıklarını söyledi.

Söz konusu altı madde, ‘terör ve her türlü aşırıcılıkla mücadele, teröristlere finansman ve barınak sağlamanın reddedilmesi, kışkırtma, nefret ve şiddetten vazgeçme, diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmeme, 2013 Riyad Anlaşması’na tamamen uyma gibi şartları içeriyordu.

Şarkul Avsat