Dubai Havalimanı’nda, 1 Ocak’tan itibaren tek kullanımlık plastik ürünler yasak!

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle,  dünyanın en işlek uluslararası havalimanlarından olan Dubai Havalimanı’nda bulunan kafeler, restoranlar ve mağazalarda plastik çatal bıçak, pipet, plastik yiyecek/içecek ambalaj ve politen poşet kullanımına son verilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile her yıl yaklaşık 7 Milyar Ton plastik atık üretiyor.

Karar sonrası mücadele çok çetin geçeceğe benziyor, ancak Dubai Havaalimanı yasağı aşamalı bir uygulamaya koyarak bu  taahhütü yerine getirme niyetinde.

Bununla birlikte değişiklikler işleme konmaya başlandı ve kayıtlara göre, bu yıl şu ana kadar güvenlik kontrol noktalarından elde edilen 29 metrik ton plastik şişe (günde ortalama 11 bin şişe) geri dönüşüm işlemine alındı.

Dubai Havalimanı ortaklarının yüzde 95’i ise kendilerine ait satış noktalarında tek kullanımlık plastik kullanımını bıraktıklarına dair bir taahhütname imzaladı. Bunların arasında mevcut plastik bardaklarını yüzde 100 yenilenebilir, bitki bazlı “akıllı” bardaklarla değiştirmeyi taahhüt eden Costa Coffee dikkatleri çekiyor. Kahve devi Costa Coffee; Dubai Havalimanı’nda yılda 2,6 Milyon fincan kahve satıyor ve bu rakam tek başına değişim üzerinde büyük etkiye sahip. Bu adım sonrasında gelecek yıl, tek kullanımlık plastik bardak kapağı yerine tamamen ahşap ve kağıt elyaftan yapılmış kapakların kullanılmaya başlanması planlanıyor.

Esquire Middle East