Araplarla Yahudiler arasındaki müzik köprüsü

İsrail’in Nasıra kenti, kiliseleri, Galilya mutfağı ve Noel tarihi ile ünlüdür ama aynı zamanda İsrail’deki Arap toplumunun ilk klasik müzik konservatuarı olan Polyphony’e de ev sahipliği yapıyor.

Konservatuar, önümüzdeki hafta, 12-14 Aralık tarihleri arasında Nasıra’nın ilk Ayinsel Müzik Festivalini düzenleyecek. Festival Noel kiliselerinde ve oditoryumlarında Noel öncesi üç günlük bir etkinlik olacak. Festival, klasik müzikseverlere dolu dolu müzik programı fırsatını sunarken, Yahudilerle Araplar arasındaki köprüyü kurmak için de çabalıyor.

ARAP MÜZİSYENLERDEN MOZART SÜRPRİZİ

Nasıra’nın ilk festivali, Almanya’nın Hannover Birliği Vokal Korosu, Tel Aviv Birliği Şarkıcıları, İsrail Bando Beşlisi, Latin-Amerikan Folk Topluluğu ve önde gelen yerel solistlerinin de yer alacağı müzisyenlere de ev sahipliği yapacak. Merkez orkestra, Polyphony’nin Yahudi ve Arap müzisyenlerden oluşan 35 kişilik bir grubu olan Celile Orkestrası’ndan oluşuyor.

Festivalin ve Polyphony Vakfı’nın ödüllü kurucusu Nabil Abboud Ashkar, cuma gecesi ana konserde 85 kişinin olacağını ve Mozart’ın Great Mass in C Minor performansını da dinleyicilerin beğenisine sunacaklarını söyledi.

Abboud Ashkar’a göre, festival klasik müzik eğitimi rüyasında uzun zamandır beklediği şeylerden biri.

Abboud Ashkar, “Her zaman genişlemek için eksik olanın Nasıra şehri olduğunu hissediyordum. Benim için bir müzikal veya festival ya da konser düzenlemek ülkenin dört bir yanından insanların ilgisini çekebileceği bir şey anlamına geliyordu” diye konuştu.

Festival Abboud Ashkar’ın başardıklarından sadece küçük bir kısmı. Bir kemancı olan Abboud Ashkar, konservatuvarı, Almanya’daki yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra memleketi Nasıra’ya dönünce açtı.

ARAP ÇOCUKLAR İSRAİL MÜZİKLERİYLE ÖDÜL KAZANDI

Nasıra’daki Arap çocuklarına dünya standartlarında müzik eğitimi vermek ve klasik müziği yerel eğitim sistemine entegre etmek istiyordu. Bu da Tel Aviv’den Yahudi öğretmenleri getirmek anlamına geliyordu. Konservatuvar üç öğretmen, Abboud Ashkar ve 25 öğrenci ile başladı.

Beş yıl içinde, konservatuar öğrencileri, klasik ve İsrail müziğini bir arada çalarak İsrail müzik yarışmalarında ödüller kazanmaya başladı.

Konservatuvar öğretmenler yetiştirdi, İsrail’de konserler verdi ve Arap ve Yahudi gençlerin birlikte çaldıkları gençlik toplulukları kurdu. Gençler için konservatuvar, müzik eğitiminin ötesinde, genç müzisyenler bir Tel Aviv Üniversitesi’nde düzenlenen bir programla müzik aracılığıyla diyalog oturumlarına katılarak iki yıl boyunca birlikte çalıştı.

Abboud Ashkar, “Aynı yerde yaşıyoruz ve sadece birisine veya diğerine rağmen yaşamaya devam etmenin, aynı zamanda ortak ve anlamlı bir yaşam yaratmamız için yollar bulmamız gerekiyor. Bir araya geldiğimizde sonuç uyumlu oluyor sesten daha fazlası. Bu festival bunu birçok yönden ifade ediyor” ifadelerini kullandı.

Times Of Israel