Suudi Formula 1 kadın pilotu engelleri yıktı: Şimdi sıra genç kızlarda

Suudi Arabistan’lı Assel Al Hamad, ülkesinde kadınların araba kullanmasına izin verilmediği bir zamanda Formula 1’de yarışarak imkansızı gerçekleştirdi.

O zamandan beri engelleri yıkma yöntemi düşünüldüğünde, rüyasını gerçekleştirmek için yaptıkları ve içinde bulunduğu yol son derece dikkate değer bir yol olduğu için bu şaşırtıcı olmamalı.

İç tasarım mühendisi olan Al Hamad, bir araba satın almaya gitti ve ardından nasıl yarışacağını öğrenmek için yurtdışında bir kursa kaydoldu.

ARABA KULLANMA YASAĞI KALKINCA FORMULA1’DE YARIŞTI

Suudi Arabistan kadınların araba kullanma yasağını 2018’de kaldırdıktan sonra Al Hamad katıldığı Fransız Grand Prix yarışında Formula 1 arabasında bir kutlama turu attı. Al Hamad, Suudi Arabistan Motor Federasyonu’na ilk atanan kadın üye olsa da ülkenin ve daha geniş bir bölgenin görünümü kesinlikle ve yavaşça değişiyor.

Ve tüm başarılarıyla F1 yarışı rüyalarını gerçekleştirmek için doğru zamanda doğmamış olsa da genç Al Hamad’ın hayallerini paylaşan sonraki neslin kızları için gelecek epey parlak görünüyor.

Al Hamad, verdiği bir röportaj sırasında “Geriye baktığımda, kendimi çok da başarılı görmüyorum. Kendimi araba ve yarışları seven ve sektöre yakın kalmak isteyen bir genç kadın olarak görüyorum. Araba yarışlarına hayran, bunu deneyimlemeye ve daha ileri taşımaya kararlı bir insan olduğumu düşünüyorum. Ve bu deneyim becerilerimi ve yarışmamı daha da geliştirecek daha çok tecrübe edinme konusunda kararlılığımı artırıyor. Tutkumu ve hayallerimi gerçekleştirmeye kararlıydım ve kadınların araba kullanamadığı bir zamanda (Suudi Arabistan’da) benim dinimden bir kadını araba yarışında görmek için gerçekten çok erkendi sanırım.

Çıktığım yol kolay olmadığı için bana verilen tüm bu unvanlar nedeniyle şeref duydum. Bu benim hikâyemi hatırlatmak ve benim durumumda bu mümkün olduysa, onlar için de mümkün olabileceğini göstermek için bir fırsattır. Artık diğer kadınların her şeyi var –hükümet desteği, spor otoritelerinin desteği– benim için mümkün olduysa, onlar için on kat daha fazla mümkündür. Belki profesyonel bir yarışçı olamadım ve durumumdan dolayı büyük uluslararası yarışlara katılamadım, ama bugün görevim onlara kendi yolumu anlatmak ve erkenden başlamalarını söylemek’’ diye konuştu.

Al-Hamad, 2019 F1 sezon sonu Abu Dabi Grand Prix akşamında, Singapur ve İsviçre’de ofisleri bulunan siber güvenlik şirketi Acronis tarafından organize edilen Acronis #CyberFit Zirvesi’nde Women in Tech panelinde hikayelerini paylaşan kadınlarla birlikte katılımcı olarak konuştu.

Bugün Al Hamad motor sporlarında daha fazla kadının bu spora katılmasını teşvik etmek için çalışıyor, peki daha genç bir Al Hamad ilk başta bu sektöre nasıl aşık oldu?

“SPOR SADECE ERKEKLER İÇİN” ALGISINI YIKTI

Kadın yarışçılara ilham vermeyi destekleme hakkında konuşurken kendi tutkusunu anlattığı sırada yüzüne gerçekten tuhaf bir gülümseme yerleşiyor “Bunu çok iyi hatırlıyorum,” diyerek şöyle anlatıyor: “Bir araba motorunun uğultusunu dinlerken yüzüme yerleşen gülümsemeyi görmek yeterliydi. Arabaları, motorları, hızı seviyorum, onların titreşimine bayılıyorum. Tek hissettiğim mutluluk ve tüm vücuduma adrenalin yayılıyor, F1 yarışına katılmak ya da bir yarış aracı kullanmak benim için Disneyland’e gitmek gibi.”

Al Hamad; “Sanırım motor sporlarına ilgi duyan diğer erkekler ve kadınlar gibi ben de çok genç başladım ve çok iyi hatırlıyorum, Suudi Arabistan’da araba yarışlarına gittiğimde ya da araba showroomlarına gidince insanlar bana ‘senin burada ne işin var?’ der gibi bakıyordu. Fakat bu benim 2011 yılında kendi arabamı satın almama engel olmadı. Onu Dubai’de bıraktım ve iki üç haftada bir araba kullanmak için Dubai’ye gittim. Kimi zaman koşullar, sizi desteklemez. Ama sevdiğiniz şeyi yapabilmek için her zaman bir yol bulmanız gerekir” diyerek sözlerine devam etti.

Al Hamad, bu spora genç yaşta başlamanın gerekliliğini vurgulayarak “bu spor sadece erkekler için” düşüncesini kızlarda oluşmasını engellemenin küçük yaşlarda başlamaktan geçtiğini anlatıyor.

 

Al Hamad, panele motor sporlarında aynı derecede etkili kadınlar olan Claire Williams’ (ROKitW Williams Racing takım ikinci başkanı), Susie Wolf (Venturi Racing ekip başkanı ve 2014 F1 yarış haftasına 22 yaşında katılan ilk kadın) ve Jamie Chadwick (W Serisi açılış tüm kadınlar şampiyonu ve ileri seviye sürücü olarak Williams’a katılmak için imza attı) ile birlikte katıldı. Al Hamad, bu isimlerin önemli konumlarda bulunduğuna inandığı meslektaşlarını ilgiyle dinledi ve konuşma sırası kendisine geldiğinde, aynı ilgiyi üstüne topladı.

Al Hamad’ın özellikle vermek istediği mesaj, kızların asla hayallerinden vazgeçmemesi ve bu hayallerin peşinden gitmesi gerektiği idi, fakat Al Hamad’ın en iyi şekilde bildiği gibi, her zaman büyük zorluklar ve sorunlar olmaya devam edecek.

Peki Al Hamad’ın Suudi Arabistanlı kadınlara önlerinde uzanan bu yol için, F1 yarışlarına ilham olacak tavsiyesi nedir?

Al Hamad bu soruya, “Başarılarınız kadar hatalarınızı da kabullenin – çünkü hayat kolay değil. Ve vazgeçeceğinizi hissedeceğiniz anlarda hataların üstüne gitmelisiniz çünkü en önemlisi düştükten sonra ayağa kalkmaktır. İlk hata her zaman en zorudur fakat atlatırsanız gelecekteki hatalar daha rahat geçecektir. Dolayısıyla zorlayın; kolay değil, ama ne kadar çok savaşırsanız ödül de o kadar büyük olacaktır. Bu her zaman söylediğim şeydir” diye cevap veriyor.

Fox Sports Asia