Çöpe atılan makyaj malzemeleriyle sanat yapıyor

Genç Suudi sanatçı Aisha Javid Mir, kendine özgü bir teknik kullanarak, sadece resim yapmakla kalmıyor aynı zamanda gezegenimizi kurtarmaya yardımcı olacak sanat eserlerini ortaya koyuyor.

19 yaşındaki öğrenci Aisha Javid Mir, geleneksel yağlıboyanın yerine, hem göz alıcı hem de çevre dostu resimler yapabilmek için çöpe atılmış olan makyaj ve kozmetik ürünlerini kullanıyor. Bu süreci de “güzelliğin yarattığı güzellik” olarak tanımlıyor.

Aisha Javid Mir, hazırlamış olduğu Artientifique adlı projesi, Ortadoğu ve yurtdışından övgüler alıyor.

ÇÖPE ATILMIŞ MAKYAJ MALZEMELERİNİ KULLANDI

Mir, yaptığı açıklamada ‘’Resim yaparken makyaj malzemelerini kullanma fikri okuldayken aklıma geldi. Arkadaşlarımdan biri yeni kozmetik ürünleri satın aldı ve eski kozmetik ürünlerini çöp kutusuna attı. Fikir o an kafamda canlandı’’ diye konuşuyor.

Mir, atık kozmetik ürünleri kullanarak yeni boyama teknikleri geliştirmek, resim yapmasına yardımcı olacak aletler bulmak için çalışmaya başlamış. Mir bu süreci ‘’Makyaj fırçalarını tuval üzerinde kullanamadım çünkü bu fırçalar yüzde kullanmak için tasarlanmıştır ve cilt/makyaj dokusu geleneksel boyadan farklı bir yapıya sahipti, dolayısıyla bunun üzerinde çok düşünmek ve çalışmak zorunda kaldım. Yıllarca, sanatseverler için atık kullanarak nasıl güzel, dayanıklı, birinci sınıf kaliteli resimler yapabileceğimi bulmak için çalıştım. Ve yaptıklarım kesinlikle çöpten yaratılmış gibi görünmemeliydi” diye anlatıyor.

Mir çalışmalarını yaparken Ortadoğu, Hindistan ve yurtdışındaki arkadaşlarına da fikir verdi ve resimlerini sosyal medyada paylaştı ve sonrasında ise çok olumlu geri bildirimler aldı.

ÇÖPE ATILAN MAKYAJ MALZEMELERİNİN ZARARI

Genç ressam, kozmetik atıklarının atılmasının içeriklerindeki zararlı kimyasallar ve mikro-plastikler yoluyla gezegen için bir tehdit oluşturduğunu, hormonlarda bozulma, genetik mutasyon ve deniz türlerinin tükenmelerindeki muhtemel nedenlerden biri olduğunu söylüyor.

Mir açıklamalarına şöyle devam ediyor: ‘’Çöpe atılan kozmetiklerin neden olduğu zararlar hakkında farkındalık yaymaya çalışıyorum. Yaptığım şeyin küçük ölçekte olduğunu biliyorum, ancak insanlar beni alkışlayıp överken, yaptığım şeyin aslında ne kadar harika ve faydalı olduğunu anladım. Bu da beni daha çok çalışmam için motive etti.’’

Mir, çocukluğundan beri sanatla ilgileniyor. O günleri “Eve tek bir gün temiz bir kıyafetle geldiğimi hatırlamıyorum” diyerek hatırlıyor.

Genç ressamın eserlerinin verdiği mesaj giderek yayılmaya başladı. Sanatçı, bu yılki Misk Global Forum’da yer aldı ve ayrıca Hindistan’ın en tanınmış galerilerinden biri olan Maitreya Art ile işbirliği yaptı.

Artientifique projesi, sanatseverlerin resim satın almalarını ve bu hareketi desteklemelerini sağlayarak çevre bilincini artırmaya yardımcı oluyor.

Aisha Javid Mir, gelecekte sanat galerileriyle işbirliği yapmayı, makyaj malzemelerinden yapılmış resimlerden oluşan sergiler düzenlemeyi ve kozmetik markalarıyla “atıkları özel bir şeye dönüştürmek” için çalışmayı umduğunu da sözlerine ekliyor.

Arab News