Suudi Arabistan çöllerinde 12 günde 7 bin kilometre

Suudi Arabistan Spor Genel Otoritesi Başkanı pazartesi günü, ülkenin ilk defa ev sahipliği yapacağı 2020 Dakar Rallisi’nin Suudi Arabistan’ın turizm potansiyelini artırmaya yardımcı olacağını söyledi.

Organizatörler, Suudi Arabistan çöllerinde 5 Ocak’ta başlayacak olan 12 günlük Ralli’yi ülkeye getirme konusunda hiçbir çekinceleri olmadığını ifade ediyor.

Suudi Arabistan Spor Genel Otoritesi Başkanı Prens Abdülaziz bin Turki Al Faysal, Suudi Arabistan’ın ekonomisini petrol dışı sektörlerde büyütmek istediğini söyleyerek oldukça muhafazakar olan ülkeye uluslararası turistler için çekici bir yer haline gelmesine Ralli’nin yardım edeceğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad yakınlarındaki Qiddiya’da gazetecilere yaptığı açıklamada Prens Abdülaziz şu ifadeleri kullandı:  “Dakar Rallisi’nin Suudi Arabistan’da düzenlenecek olmasıyla dünya, hem ülkemizin hem de çölün muhteşem doğasına tanıklık edecek. Misafirperver halkımız, dünyanın dört bir yanından gelecek olan turistleri ağırlamayı dört gözle bekliyor.”

MODERN VE TARİHİ ROTA

2020 Dakar Rallisi, 5 Ocak’ta Cidde’den başlayacak ve 12 gün sürecek olan 7 bin km’nin ardında Qiddiya’da sona erecek.

Dünyanın dört bir yanından 550’den fazla sürücünün katılacağı yarışın rotasında yapım aşamasında olan 500 milyar dolarlık bir mega kent olan Neom, Al Ula Mirası Alanı ve Rubülhali Çölü de bulunuyor.

Suudi Arabistan, Eylül ayında ilk kez turist vizesi vermeye başladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından başlatılan ve ülke ekonomisinin petrole bağımlığını sonra erdirmeyi hedefleyen reform planı VİZYON 2030’un en önemli kategorilerinden biri turizm.

Dakar Rallisi, Paris ile Batı Afrika ülkesi Senegal’in başkenti arasındaki bir ralli olarak başladı. Fakat daha sonra güvenlik nedeniyle Güney Amerika’da düzenlenmeye başlandı. Organizatörler, Dakar Rallisi’nin 5 yıl boyunca Arap yarımadasında düzenlenmesini planladıklarını söylüyor.

Geçen senenin şampiyonu Katarlı Nasser Al Attiyah, Carlos Sainz ve Stephane Peterhansel favoriler arasında gösteriliyor.

France 24