İngiliz milyarder ve hayırsever Richard Branson

Milyarder Richard Branson, mülteci mağazasını ziyaret etti

İngiliz milyarder ve hayırsever Richard Branson, Dubai Mall’daki Virgin Megastore’da Made51 ürünlerinin satışını desteklemek için bu hafta Dubai’deydi.

Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı’nın yarattığı bir marka olan Made51, 15 ülkeden gelen mülteci zanaatkarlar tarafından yapılmış ev dekorasyonu ve aksesuarlarından oluşuyor.

Made51 ürünleri arasında, Lübnan’da yaşayan Suriyeli mültecilerin Beyrut limanındaki afişlerden ve atık malzemelerden dönüştürerek yaptığı minderler, Pakistan’da yaşayan Afgan mültecilerin işlediği yastık örtüleri ve kilimler, Ruanda’da yaşayan Burundili mültecilerin bobin kullanarak yaptığı örgü saklama sepetleri  ile Malezya’da yaşayan mülteciler tarafından yapılan Orta Doğu çini tasarımları ve Birmanya manzaralarından ilham alınarak yapılmış el yapımı takılar yer alıyor. Made 51’in web sitesinde diğer ürünlerle birlikte ayrıca, Burkina Faso’da yaşayan Malili mülteciler tarafından yerel çimlerden, organik pamuktan, doğal boyalardan ve dövülmüş bronzdan üretilen abajurlar da yer alıyor.

Richard Branson, ‘’Milyonlarca insan yerinden edildi ve bu insanlar bir işe sahip olmanın onurundan yoksun kaldılar. Bu kişilerin ürünlerinin burada satılacak olması gerçekten harika’’ diye konuştu. Branson ayrıca program tarafından desteklenen bazı mültecilerin yazdığı notları okurken ‘’Mülteci girişimcileri desteklerken, bu projenin neden bu kadar önemli olduğunu bir kere daha görüyoruz’’ dedi.

 

Virgin Megastore, 300 dirhemden (475 TL) daha ucuz olan Made51 ürünlerini satan ilk UNHCR ortağı.

Made51 markası, 15 ülkede 22 sosyal girişimciyle çalışıyor. Bu program sayesinde, mülteciler finansal bağımsızlık elde edip becerilerini ve kültürel miraslarını da koruyabilecekler.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Dış İlişkiler Direktörü Dominique Hyde ‘’Mülteci zanaatkarların ürünlerine yönelik talep ve pazara girmeleri sayesinde bu yetenekli insanların geçimlerini sağlamalarına imkan sağlamış olacağız’’ diye konuştu.

Mena’daki Virgin Megastore Başkanı Marwan Hert ise şunları söylüyor:  ‘’Ürünler çok güzel ve müşterilerimizin gelip onları ve arkasındaki hikayeleri keşfetmeleri için sabırsızlanıyoruz.’’

The National