Suudi DJ'ler dünya çapında çıkışlarını ilk defa Riyad'daki MDL Beast'de yaptı. Hatoon Idrees, elektrikli bir ud gitarı ile yaptığı eşsiz müzik ile hayranlarını şaşırtan en ünlü Suudi kadın DJ'lerinden biri.

Suudi DJ’ler Ortadoğu’nun en büyük müzik festivalinde Riyad’ı salladı

Ortadoğu’nun en büyük müzik festivali olan MDL Beast, etkileyici bir Suudi müzisyenler de dahil olmak üzere DJ dünyasındaki en büyük isimlere ev sahipliği yapıyor.

19-21 Aralık tarihlerinde gerçekleşen festivalde David Guetta, Tiesto, Martin Garrix, Black Coffee, Solomun, Marco Carola ve Suudi DJ’ler, K.LED olarak bilinen Khaled Al-Khaldi, Mohanned Nassar, Majid Shamsan ve Hatoon Idrees hayranlarını coşturmaya devam edecek.

MDL Beast, türünün en büyük festivali olarak hem yerel hem de uluslararası yetenekleri sergilerken, hem de konser müdavimleri için tüm duyulara hitap eden, çok aşamalı bir deneyime ev sahipliği yapıyor.

SUUDİ GENÇLİĞİNİN ENERJİSİ

Festivaldeki Suudi yeteneklerden, 29 yaşında ve Riyadlı Shamsan müzikal yolculuğuna ABD’de başladı. Shamsan “Bu tarihi olayın bir parçası olmaktan çok gurur duyuyorum. Bu festival Suudi Krallığı için bir kilometre taşı ve tüm Suudi gençlerinin yaşamaya başlayacağı yeni bir dönem. Dünyaya Suudilerin neler sunabileceğini, neler yapabileceğini göstereceğim için çok heyecanlıyım.  Burada, Suudi Krallığı’nda çok fazla yetenek ve büyümek ve dünyaya bölgenin bazı kaliteli sesler ve prodüksiyon sağlayabileceğini göstermek için büyük bir potansiyel mevcut. Suudi gençliğinde çok fazla enerji var ve dans uzun zamandır kültürümüzün bir parçası. Müziğin köklerine sadık kalarak, trendleri ve ‘popüler’ sesleri takip etmek yerine, memleketimizin müziğini en güzel şekilde göstereceğimden eminim” diyerek düşüncelerini paylaşıyor.

Majed Shamsan

K.LED olarak bilinen Khaled Al-Khaldi, müzik hayatına 2000 yılından bu yana çeşitli yerel gruplarla gitar ve davul çalarak başladı. Müziğe olan sevgisi onun elektronik mühendisliğinde ses ve akustik üzerine eğitim görmesine neden oldu. Bir yapımcı ve ses tasarımcısı olarak, topluluğunun kabulü, kariyerinde birçok kilometre taşını geliştirmesine ve başarmasına yardımcı oldu.

K.LED ‘’İyi ve güzel müziği yaymak konusunda hiç zorluk yaşamadım. Evrensel müzik diline inanan destekleyici bir topluma sahip olduğum için gerçekten şanslıyım’’ diye konuşuyor. MDL Beast’te sahne alacağı için çok mutlu olduğunu söyleyen K.LED sahnede elinden gelenin en iyisini yapacağını belirtiyor ve sözlerine ‘’Sevdiğim şeyi memleketimde bu kadar büyük bir etkinlikte yapabileceğim için gerçekten minnettarım. Gurur ve heyecan duygularımı anlatamıyorum’’ diye devam ediyor.

SUUDİ KADIN DJ

Hatoon Idrees ise elektrikli ud gitarıyla eşsiz müzik karışımıyla hayranlarını büyüleyen en ünlü Suudi kadın DJ’lerinden biri. Idress,  geçen yaz Cidde Season’da ünlü Hollandalı DJ’ler Afrojack ve R3hab’la beraber sahneye çıkmasının yanı sıra Riyad Season açılış performansı ile hayranlarının karşısına çıkmıştı.

Mohanned Nassar

Idrees, yaptığı açıklamada ‘’Festivalde yaptığım müziği dünyayla paylaşıyorum ve bu yüzden çok heyecanlıyım. Duygularımı tarif edemiyorum, burada Riyad’da binlerce hayranın önünde performans sergiliyor, sahneyi hayran olduğumuz idollerimle paylaşıyorum. Bu adeta gerçekleşen bir rüya gibi” diye konuştu.

Bir diğer Suudi DJ olan Nassar ise kariyerine 2005 yılında bir arkadaşı ona tam donanımlı DJ seti satın aldığında başladı. Nassar’ın Suudi Arabistan’da büyümesi, yetişmesi ve küresel anlamda diğer kültürleri de takip etmesi onu uluslararası düzeyde müzik yapmaya iten faktörlerden biri oldu. Vinyl Mode projesinede  DJ becerilerini, müzik prodüksiyonunu ve kariyerini geliştirmeye yardımcı olan arkadaşı ve ortağı Harris Mavromatis ile başladı.

Nassar ‘’Toplumumuzdaki insanların algısını ve sahip oldukları anlayışı değiştirmeyi hedefliyorum. Sevdiğim şeyleri yapmaya devam etmek, müzik hakkındaki bilgimi geliştirmek ve pek çok şekilde ifade etmeyi hayal ediyorum. Toplumdaki herkesin sanki kimse izlemiyormuş gibi kendilerini rahat hissedip dans etmelerini istiyorum’’ diyor.

Arab News