BAE, 400 bin Sudanlı öğrenciye eğitim desteği sağladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Sudan okullarındaki 400 bin öğrencinin ihtiyaçlarını karşılamak için Abu Dabi Kalkınma Fonu aracılığıyla finanse edilecek, toplam değeri yaklaşık 55 milyon dirhemlik Sudan’a eğitim malzemeleri desteği sağladığını duyurdu.

Sudan hükümeti, BAE’nin Sudan büyükelçisi Hamad Muhammed Hamid el-Cüneybi ve Hartum Valisi Ahmed Abdon’un huzurunda 10 bin öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayan ilk eğitim malzemesi sevkiyatını aldı. Kalan sevkiyatın tamamının Şubat 2020’nin sonundan önce tamamlanacağı açıklandı.

Bu sevkiyat, Sudan’daki ekonomik ve finansal istikrarı desteklemek için Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Krallığı tarafından Nisan 2019’da 3 milyar dolar tutarında onaylanan yardımın bir parçası olarak geliyor.

ÖNCELİKLİ İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR

Abu Dabi Kalkınma Fonu Genel Müdürü Muhammed Seyf es-Suveydi, Sudan halkına verilen desteğin, BAE’nin bilge liderliğinin cömert rehberliği ve kardeşlik bağları çerçevesinde sağlanan yardım kampanyasından dolayı geldiğini söyledi.

Sözlerinin devamında, Sudan’daki eğitim sektörünü desteklemenin ve öğrencilerin tüm okul malzemelerinin mevcut olduğu modern sınıflarda bilgi almasını sağlamanın, BAE ve Abu Dabi Fonu’nun bu aşamada elde ettikleri önceliklerden biri olduğunu ve bunun yanı sıra gıda, ilaç ve temel malların ihtiyaçlarını karşılamanın öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Hamad Muhammed Hamid el-Cuneybi, bu yardımın BAE’nin Sudan hükümetinin ekonomik zorlukların üstesinden gelme çabalarını destekleme istekliliği çerçevesinde geldiğini belirtti ve yardım sayesinde eğitim kurumlarının öğrencileri kabul edeceğini ve onlara uygun bir sınıf ortamı sağlayacağını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Krallığı Nisan 2019’da Sudan Merkez Bankası’na 500 milyon ABD Doları tutarında yatırım yapmıştı. Sudan halkının acil ihtiyaçlarını karşılamak için iki ülke tarafından sağlanan 3 milyar ABD doları değerindeki hibe verildi, gıda ihtiyacı için 150 milyon ABD doları değerinde 540 bin ton buğday dağıtıldı. İki ülke aynı zamanda ülkede sürdürülebilir ekonomik kalkınmanın sağlanması için sağlanan hibe kapsamında ilaç, yağ türevleri ve tarımsal ihtiyaçları da karşıladı.

WAM