Libya: Hafter güçleri UMH’ye silah taşıyan uçakları vuracak

General Halife Hafter’in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Başkent Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne silah nakliyatı yapmak için sivil uçakların kullanılmasına karşı uyarıda bulundu.

LUO sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Mismari, Türkiye’nin İstanbul kentinden Libya’ya askeri teçhizat taşıyan bir Boeing uçağının tespit edildiğini belirtti.

Mismari, Reuters’a yaptığı açıklamada, hava kuvvetlerinin silah taşıyan uçakları hedef almakta tereddüt yaşamayacağını ifade etti.

LUO, geçen pazar akşamı resmi sözcü Ahmed el-Mismari aracılığıyla, İstanbul’dan Libya’ya askeri teçhizat taşıyan bir Boeing uçağının tespit edildiğini belirtti. Mismari, havacılık şirketlerini sivil uçaklar kullanılarak silah taşımamaları hususunda uyardı. Reuters’a konuşan Mismari, hava kuvvetlerinin silah taşıyan uçakları hedef almakta tereddüt yaşamayacağını söyledi.

LUO sözcüsü, “Ulusal Ordu, Serrac hükümetiyle ittifak halinde olan Misrata şehrindeki silahlı milislere verdiği mühleti uzatma kararı aldı. Onlara, şehirden geri çekilmek için geçen pazar gecesi yerine, yarına (25 Aralık) kadar süre veriyoruz” dedi. Sözcü ayrıca, geri çekilen güçlerin hedef alınmayacağına dikkati çekti.

Aynı zamanda LUO’ya bağlı hava kuvvetleri üssü, 23 Aralık’ta yaptığı kısa bir açıklamada, tüm subay ve askerlerden hazırlık düzeylerini artırmalarını istedi. Üs, tüm pilotların da askeri hazırlıklara katılması çağrısında bulundu.

Hafter Misrata’ya verdiği süreyi uzattı

LUO Komutanı Halife Hafter, UMH’den taraf askeri çatışmadan kaçınmak için Misrata şehrine verilen mühletin, yarına (25 Aralık) kadar uzatıldığını duyurdu.

Şarkul Avsat