Riyad’daki 300 bin kişilik MDL Beast Festivali’nden unutulmaz anlar (VİDEO)

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, ülke tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir gençlik festivali gerçekleşti. Dünyanın dört bir yanından gelen ve çok sayıda yerel sanatçının da katılımıyla birçok konserin düzenlendiği festival, 300 binden fazla seyirciyi ağırladı.

Riyad’da gerçekleştirilen MDL Beast adlı elektronik müzik festivali, büyüleyici sahne şovlarıyla katılımcıları kendinden geçirdi.

Genel Eğlence Otoritesi Başkanı Türki Al Şeyh, katılımcıların taleplerine cevap vererek konsere hazırlandıklarını ifade ederken, festivalde neler yapılması gerektiğine dair Twitter hesabından bir video paylaştı.

DÜNYA YILDIZLARI ORADAYDI

Tiësto, Martin Garrix, Black Coffee, Swizz Beatz ve Rick Ross, festivalin ilk gününde sahne alan dünya yıldızları arasındaydı. Cosmicat, Dj Baloo, Dish Dash ve Simi Haze ise izleyenleri coşturan yerel yeteneklerdendi. Festivale Imaan Hammam, Irina Shayk, Stella Maxwell, Joan Smalls, Cindy Bruna ve Alessandra Ambrosio gibi çeşitli uluslararası modeller de katıldı.

Muazzam bir şov hazırlayan Suudi kökenli Filistinli ikiz kız kardeşler Simi ve Haze, festivali çok sayıda izleyicinin önünde olağanüstü bir gösteriyle başlattı.

MDL Beast’in ikinci gününde ise David Guetta ile Steve Aoki, ortak performanslarını sergiledi. Onlara Arjantinli yıldız J Balvin de katıldı.

Festivalin yaratıcı direktörü John Rush Independent Arabia’dan El-Anud En-Nahid’e yaptığı açıklamada, “Bugün Riyad’da yapabildiklerimizle gurur duyuyoruz. Suudi Arabistan Krallığı’nın böyle büyük eğlencelere dair ciddi bir potansiyeli var. MDL Beast ise daha önce eşi benzeri görülmemiş bir uluslararası festival” dedi.

TARİHİ BİR AN

Suudi Arabistan’da gençler, böyle bir etkinlikte canlı müziğin tadını ilk kez çıkarıyor.

Büyük ana sahnelere ek olarak, Riyad’daki daha küçük sahnelerde Underground Beast etkinleri düzenlendi. İzleyiciler, özel tasarlanmış nakliye konteynırlarından oluşan üç aşamalı ve son teknoloji görsel/işitsel ekipmanların kullanıldığı 19 farklı gösteriye katıldı.

İlk Suudi Dj olan Cosmicat, festival hakkında, “MDL Beast, bölgedeki en büyük festival. Daha önce Suudi Arabistan’da da böyle büyük bir festival düzenlenmemişti. Bu yalnızca ilk değil, aynı zamanda en büyüğü. 200 binden fazla seyircinin katılmasını bekliyoruz. Ülkemizde böylesine muazzam bir platformun düzenlenmesi harika!” dedi.

Başka bir Suudi Dj olan ud sanatçısı ve yapımcı Hatun İdris, festivaldeki deneyimini “Rüyaydı, gerçek oldu” diyerek belirtti. İdris, uda olan sevgisini ise “Ben ve ud, adeta tek bir varlığız. Onu dillendirerek mutluluğumu, , öfkemi, gücümü ya da zayıflığımı ortaya çıkarıyorum. Hatta kulağa garip gelebilir ama bazen birbirimizle konuşuyoruz” sözleriyle özetledi.

Festival dahilindeki Arts Beast Bölgesi’nde ise birçok çarpıcı görsel ve sanat performansı sergilendi. Aynı zamanda birçok tiyatro sanatçısı, Riyad sokaklarını gezerek hayranlarıyla buluştu.

Katılımcılar, alışveriş kısmında uluslararası ve yerel markaların moda ve tasarımlarıyla buluşurken, şefler ise herkesin damak tadına hitap edecek yiyecekler hazırlamakla meşguldü.