Serrac: Türkiye’den başka alternatifimiz yok

Trablus merkezli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, hükümetinin şu anda General Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) kuvvetlerinin ilerleyişini engellemek için Türkiye’den tank ve silahlı insansız hava aracı (SİHA) getirmekle ilgilendiğini açıkladı.

Serrac, İtalya basınına yaptığı açıklamada, “Libya hükümetinin, Türkiye’den askeri yardım almaktan başka bir alternatifi yoktur. Tank ve insansız hava aracı almakla ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı. Serrac, Türkiye ile imzalanan mutabakat hususunda İtalya’nın sergilediği tavrı eleştirdi.

Serrac, 23 Aralık’ta İtalya’da yayın yapan Corriere della Sera gazetesine verdiği röportajda, “Başkentimiz yıkılırken, çocuklarımız ölürken ve evlerimiz yerle bir edilirken İtalya, ellerimiz boş durmamızı mı bekliyordu?” ifadelerini kullandı. “Libya, egemen bir devlettir ve istediği ülkeyle mutabakat imzalama hakkına sahiptir” diyen Serrac, sözlerinin devamında ise “Zaferden eminiz. Nihayetinde Libya’nın geleceğini müzakere etme hakkına kimin sahip olduğunu ve uluslararası olarak kimin yargılanacağını göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Fayiz es-Serrac, hükümetinin İtalya’dan silah yardımı talebi hususunda herhangi bir resmi yanıt almadığını söyleyerek, “İtalya kendisi açısından en uygun politikayı seçme hakkına sahiptir” dedi.

Öte yandan UMH İçişleri Bakanı Fethi Baş Agha, ABD merkezli Bloomberg ajansına yaptığı açıklamada, hükümetinin, ABD de dahil olmak üzere birçok ülkeden yardım istediğini ifade etti. Baş Agha, hükümetin Trablus halkını savunmakla sorumlu ve bu saldırganlığı sona erdirme yollarını arama hakkına sahip olduğunu vurguladı. Bakan ayrıca, “Hükümet, Arap bölgesel güçleriyle iyi ilişkiler kurmak için sabırsızlanıyor ve Mısır ile bir işbirliğine de istekli. Ancak Hafter’in, yönetimine izin vermeyeceğiz” dedi.

Şarku’l Avsat’ın haberine göre Libyalı Bakan, Yunan Mevkidaşı Nikos Dendias’ın geçen pazar günü ülkenin doğusundaki Bingazi şehrine ziyaretini ve üst düzey yetkililerle toplantılarını, “Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlali” olarak nitelendirirken, “Paralel hükümetle temaslar, yasadışı olarak kabul edilir” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Akdeniz ülkelerine yönelik düzenlediği turu kapsamında Bingazi, Kahire ve Kıbrıs’a ziyarette bulundu. Ancak UMH merkezinin bulunduğu Trablus’u, Türkiye ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması için imzalanan mutabakatla artan gerilim zemininde görmezden gelmeyi tercih etti. Dendias, Mareşal Hafter’in karargahını da ziyaret etti. Nikos Dendias’ın, ziyareti sırasında Bingazi Havalimanı’nda Temsilciler Meclisi’ne bağlı Geçici Hükümet’in Başbakanı Abdullah es-Sini ve Dışişleri Bakanı Abdulhadi el-Havic ile bir araya geldiği ifade edildi.

Öte yandan UMH’nin yürüttüğü Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonu odası, LUO güçlerini, Trablus’un el-Baiş ve Tacura ilçelerine, ayrım gözetmeden füze fırlatmakla suçladı. Saldırıda 3 sivilin, şarapnel parçasıyla yaralandığı belirtilirken, çok sayıda ev hasar gördü ve vatandaşlar maddi kayıplar yaşadı.

Şarkul Avsat