Suudi Arabistan ve Kuveyt ortak petrol üretimine devam edecek

Suudi Arabistan ve Kuveyt, iki ülke arasındaki tarafsız bölgede yer alan ve çevresel kaygılar nedeniyle yaklaşık 5 yıl önce üretime ara verilen Hafci ve Vafra petrol sahalarında üretime devam edilmesini öngören mutabakat zaptını imzaladı.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA’ya göre, iki ülke, tarafsız bölgede kara ve deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda da ek bir anlaşmaya imza attı.

Kuveyt Petrol Bakanı Halid el-Fadıl, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Körfez uyumunu şekillendirerek bölünmüş bölgede üretime geri dönmek amacıyla Suudi Arabistan’daki kardeşlerle mutabakat zaptı imzalandı” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman ve Kuveytli mevkidaşının her iki tarafta da petrol üretimine devam edilmesini öngören mutabakat zaptına imza attığını açıkladı.

Bakanlık, Suudi Arabistan Enerji Bakanı ile Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Nasır el-Muhammed es-Sabah’ın ortak alanlarda petrol üretimine devam edilmesi için tarafsız bölgede kara ve deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda bir ek anlaşmayı imzaladığını da bildirdi.

Günde 300 bin varilden fazla üretim yapan Hafci petrol sahasındaki çalışmalar, çevresel kaygılar nedeniyle Ekim 2014’te askıya alınmıştı.

Tarafsız bölgede bulunan ve günde 200 bin varil üretim yapılan Vafra petrol sahasında ise Mayıs 2015 tarihinde üretim durdurulmuştu.

Şarkul Avsat