Arap turizm başkenti Ahsa’ya milyonlarca turist akın ediyor

Suudi Arabistan Turizm ve Ulusal Miras Kurumu Başkanı Ahmed el-Hatib, el-Ahsa’nın tarihi mirası, doğası ve nadir bölgeleri ile bir hazine olduğunu, bu nedenle 2019’da Arap turizminin başkenti olarak seçildiğini söyledi.

Hatib, Arap ülkelerinin yeryüzündeki en eski medeniyetleri barındırdığını ve dünyanın en güzel turistik yerlerine sahip olduğunu, eski insan medeniyetlerinin parmak izine sahip olmayan bir Arap ülkesinin olmadığını belirtti. Arap dünyasının toplam turist sayısının yüzde 6’sına sahip olduğunu, dünya çapında yılda toplam 1,6 trilyon dolar harcadığını ve Arapların payının yüzde 7’yi geçmediğini ifade etti.

100 MİLYON ZİYARETÇİ HEDEFİ

“Bu gerçeklik, birçok turist çekmek ve turizm hizmetleri ve ürünleri geliştirerek ülkemizdeki turizm harcamalarını artırmaya teşvik etmek için yoğun çabalar ve işbirliği ve ortak Arap eylemi ile birlikte çalışmamızı gerektiriyor” dedi.

Arap turizminde bu rekabet avantajlarının varlığının, dünya çapında yüzde 10’a kıyasla yaklaşık yüzde 3 olan milli gelirin artmasına katkıda bulunmadığını ve Krallık’ta 2030’da yaklaşık 100 milyon ziyaretçi çekerek dünya çapında beşinci turizm ülkesi olmayı istediklerini söyledi. Bu açıklamalar, Arap turizm bakanlarının Suudi Arabistan’ın doğusundaki el-Ahsa’da Pazartesi sabahı yaptıkları toplantıda yapıldı.

Toplantıda turizm güvenliğinin zorlukları ve bunlarla yüzleşmek için mekanizmalar tartışıldı ve Arap turizm başkenti seçim kriterleri güncellendi ve 2020’de Manama Arap turizminin başkenti seçildi.

Al Arabiya