ABD Hizbullah Tugayları’na ait 5 noktayı vurdu

ABD ordusu, Irak ve Suriye’de Hizbullah Tugayları’na ait 5 noktaya hava saldırısı düzenledi. AFP’nin haberine göre saldırıda 19 kişi öldürüldü.

Reuters’ın aktardığına göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD ordusunun Hizbullah ile bağlantılı Irak’ta üç, Suriye’de iki noktaya saldırı düzenlediğini duyurdu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, “ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ev sahipliği yapan Irak üslerine yönelik Hizbullah Tugayları’nın sürekli saldırılarına karşılık olarak, ABD güçleri savunma amaçlı hava saldırıları düzenledi. Saldırılar ile örgüte ağır vuruldu” dedi.

Öte yandan Amerikalı bir sivil müteahhit 27 Aralık Cuma günü Kerkük şehri yakınlarındaki Irak askeri üssüne düzenlenen füze saldırısında ölmüş, ABD’li bir yetkili ise Washington’ın Hizbullah Tugayları’nın saldırı ile bağlantısı olup olmadığını araştırdığını söylemişti.

Irak’ta Hizbullah hareketinin askeri kaynakları ve liderleri Reuters’a verdikleri demeçte, ülkenin batısında ve Suriye sınırında yer alan Kaim şehri yakınlarındaki karargahlarına dün düzenlenen hava saldırısında bir dizi savaşçılarının öldürüldüğünü söyledi.

Kaynaklar, saldırının muhtemelen İHA’lar tarafından gerçekleştirildiğini ve Hizbullah Tugayları’nı hedef aldığını belirtti.

Irak ordusundan bir subay, yerel bir komutan da dahil olmak üzere Hizbullah Tugayları’ndan üç savaşçısının cesetlerinin Kaim kenti yakınlarındaki bir hastaneye getirildiğini söyledi.

Haşdi Şabi: Ölü sayısı 19 yükseldi

Haşdi Şabi örgütünden bir yetkili ise AFP’ye yaptığı açıklamada, yaralıların sayısını belirtmezken ABD saldırılarında ölenlerin sayısının 19’a ulaştığını söyledi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu ayın başlarında İran destekli grupları Irak’taki üslere yönelik bir dizi saldırıya karışmakla suçlamıştı. Pompeo, “Tahran veya ona bağlı gruplar tarafından ABD ve müttefiklerine zarar verebilecek bir saldırının gerçekleşmesi halinde İran, ABD’nin kararlı cevabı ile yüzleşecek” ifadelerini kullanmıştı.

Pentagon’un paylaştığı fotoğraflar;