BAE’nin dış yardım katkıları 7.79 milyar doların üzerinde

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) dış yardım katkılarının 2018 yılında 28.62 milyar dirhemden (7.79 milyar dolar) daha yüksek olduğu açıklandı.

Yapılan yardımın toplam rakamı BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı (MOFAIC) tarafından yayınlanan yıllık raporda açıklandı.

Raporda yer alan rakamlar, BAE’nin Resmi Kalkınma Yardımı (ODA) / Gayri Safi Milli Gelir (GNI) açısından dünyanın en büyük bağışçılarından biri olduğunu gösteriyor.

AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE 3 MİLYAR DOLAR YARDIM

BAE resmi haber ajansı WAM’da yer alan rapora göre, BAE 2018 yılı hedeflerinin üzerine çıktı. Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Reem bint Ibrahim Al Haşimi, “BAE bağışçılarına, insani yardım ve kalkınma örgütlerine ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma gündemini uygulamak için bizimle birlikte çalışan tüm uluslararası ortaklarımıza, BAE’de, karşılıklı işbirliğinin daha iyi bir dünya yapma aracımız olduğuna inanarak içten teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum” şeklinde konuştu.

BAE, 2018 yılında 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini (SKH) desteklemeye devam etti. 17 hedefte yaklaşık olarak 28.64 milyar dirhemi (7.79 milyar dolar) barış, adalet, ekonomik büyüme ve yoksulluğun ortadan kaldırılması gibi projeler için bağışlandı.

BAE Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Reem bint Ibrahim Al Haşimi

2018 yılında BAE tarafından yapılan yardımlar, 14 en az gelişmiş ülkelerde de dâhil olmak üzere birçok ülkede küresel kalkınma ve insani yardım alanlarında 10.33 milyar dirheme (2.81 milyar dolar) ulaştı.

Yardım yapılan programlar arasında acil sağlık, ulaşım, eğitim, enerji üretimi, tıbbi ve gıda yardımı hizmetleri yer alıyor.

Rapor, 2014 yılından 2018 yılına kadar BAE’nin Afrika’ya yapılan yardımlarda harcanan 61.80 milyar dirhemin (16.83 milyar dolar) nasıl kullanıldığına da detaylı bir şekilde yer veriyor. Aynı dönemde, BAE’nin Asya’ya yaptığı yardımlar da 48 milyar dirhem olarak açıklandı.

Raporda ayrıca, BAE’nin Güney Pasifik’teki küçük ada Devletleri ile güneş ve rüzgâr enerjisi projeleri gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları sağlamak için yaptığı çalışmaların yanı sıra Afganistan’daki kadınların güçlendirilmesi ve Sudan, Filistin ve Yemen’e yapılan insani yardım hakkında da bilgiler veriyor.

Arabian Business