BAE’de dünya havai fişek rekoru kırıldı

Bu yılın başlarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ras’ül Hayme emirliğinde yeni yıl arifesinde yapılacak havai fişek gösterileriyle iki dünya rekoru kırma planları açıklanmıştı.

Ve dün, 31 Aralık Salı günü, Emirlik; Guinness Dünya Rekorları’ndan resmi hakemlerin huzurunda “Aynı Anda İnsansız Hava Araçlarıyla Havai Fişek Fırlatma” ve “En Uzun Havai Fişek Çağlayanı” konularında 2 rekor kırarak adeta bir tarih yazdı.

İlk rekor, aynı anda kesintisiz bir havai fişek gösterisi yapan 173 piro-drone kullanımı ile geldi. Havai fişek, gökyüzünde ‘2020’ sayısını yazarak başladı, ardından Ras’ül Hayme semalarını aydınlatan zarif bir avize gibi kıvılcımlarla aydınlatmaya başladı.

 

 

 

İkinci rekor “En Uzun Havai Fişek Çağlayanı” 3 bin 788 metre uzunluğundaydı. Bu rekor daha önce 3 bin 517 metrelik havai fişeklerle  Japonya’nın Fujuoka kentinde kırıldı. Havai fişeklerin oluşturduğu muhteşem manzaralar emirlikteki yılbaşı gecesi etkinliğinin en büyük finali oldu.

13 dakika süren gösteri, Al Marjan Adası’nda toplanan bir kalabalığın yanı sıra Al Hamra’daki noktalardan da izlendi. Etkinlik ayrıca dünyanın dört bir yanındaki izleyiciler için canlı yayınlandı.

Bu gösterilerle Ras’ül Hayme’nin Guinness Rekorları’ndaki rekor sayısı son üç yılda beşe ulaştı. Geçen yıl yılbaşı arifesinde, Emirlik en uzun havai fişek zinciri ve iki en uzun düz havai fişek hattı Guinness Dünya Rekoru kırdı. 2018’deki gösteri ayrıca, en büyük hava havai fişek roketinde bir rekor kırdı.

Organizasyon Komitesi Sözcüsü, ‘’Ras’ül Hayme, yılbaşı arifesi gala gösterileriyle ülkemizin itibarına katkıda bulundu ve 2020’yi başlatan en muhteşem etkinliklerden birinde yüz binlerce misafiri ağırlayarak ne kadar büyük bir küresel öneme sahip olduğunu göstermiştir’’ diye konuştu.

Bu etkinlik, Ras’ül Hayme’nin liderliğini ve emirliği dünyanın yılbaşı kutlamaları için ilk tercihlerinden biri olarak konumlandırma vizyonunun altını çiziyor. Etkinlik ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nden dünyaya bir barış ve uyum mesajıdır ve insanlar arasında tesis edilmesi gereken pozitiflik ve mutluluk için  ilham kaynağı olmayı amaçlamakta.

Ras’ül Hayme, şarkıcı-söz yazarı Najwa Karam ve ünlü şarkıcı Waleed Al Shami’nin de katıldığı bir yeni yıl arifesi gala yemeğine de ev sahipliği yaptı.

The National