Suudi Arabistan’ın 2019’da ilk kez tanık olduğu 9 reform

Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2030 Vizyon Projesi’yle 2016 yılından bu yana bir dizi dönüşümden geçiyor. En inanılmaz değişikliklerden bazıları 2019’da gerçekleşti. Bu nedenle özellikle 2019 senesinin Krallık için ilkler yılı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Suudi Arabistan’ın 2019 yılında ilk kez tanık olduğu önemli reformları sizler için derledik:

KADINLARA TEK BAŞINA YURTDIŞINA ÇIKIŞ İZNİ

21 yaşın üzerindeki kadınlara erkek vasi izni/onayı olmadan krallığın dışına çıkma hakkı verildi. Kadınlar pasaport almak için başvuruda bulunma, evlilik, boşanma, çocuğun doğum kayıtlarını yaptırma ve resmi aile belgelerini alma gibi işlemleri de bağımsız olarak yaptırabilecekler. Kararın onaylanıp resmi olarak yürürlüğe girmesinden sadece birkaç hafta sonra, binden fazla Suudi kadın ülke tarihinde ilk defa erkek rızasına ihtiyaç duymadan yurtdışına seyahat etti.

Suudi annelere, çocukları için pasaport başvurusu yapma ve daha önce sadece erkeklere özel bir ayrıcalık olan çocukların yurtdışına seyahatlerini onaylama hakkı da verildi. Boşanmış ama çocuğunun velayetine sahip olan anneler de artık çocukları için pasaport ve seyahat izinleri de verebilecekler.

İLK KADIN SAVCILAR

Bu yıl krallıkta yapılan değişimlerin merkezinde ‘kadınların güçlendirilmesi’ konusu yer aldı. Suudi kadınların eşitlik mücadelesinin on yıllara yayıldığı göz önüne alınırsa bunun çok büyük bir adım olduğu söylenebilir. Suudi Arabistan ağustos ayında tarihte ilk kez 50 kadını savcı ve müfettiş olarak atadı.

DİN POLİSİNİN YETKİLERİNE ÖZGÜRLÜK SINIRLAMASI

Halka açık eğlence mekanlarında müzik çalınmasına, kadın ve erkeklerin bu mekanlarda bir arada olma yasağı hafifletildi. Din polisinin yetkilerine sınırlama getirildi.

RESTORANLARDA CİNSİYET AYRIMCILIĞI SONA ERDİ

Suudi Arabistan’da restoranlarda artık, kadınlar ve erkekler için ayrı giriş kapıları bulundurmaları istenmeyecek. Hükümetin aldığı son karar uyarınca kadınlar, erkeklerle birlikte aynı kapıdan geçerek restorana girebiliyor.

BAŞKENT RİYAD, EĞLENCE ÜSSÜ OLDU

Krallıkta yaşayan herkes, Cidde’nin uzun zamandır Suudi Arabistan’ın cazibe merkezi olduğunu biliyor. Ancak bu yıl, Suudi Eğlence Kurumu’nun çalışmalarıyla bu ilgi başkent Riyad’a kaymaya başladı, şehir turizm ve eğlence merkezi haline geldi. Şehir 11 Ekim’den bu yana Riyad Sezonu etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Etkinliklerin 11 Aralık’ta sona ermesi planlandı ama bazı kesimler ve turistler tarafından gördüğü yoğun ilgi ve başarısı nedeniyle bu tarih 2020 Ocak sonuna kadar uzatıldı. Dünyaca ünlü süper modeller, sanatçılar Riyad’a akın etti. Kadınlarla erkekler bir arada eğlendi.

60 YIL ARADAN SONRA YENİDEN MÜZİK

Suudi Arabistan’daki Taif Üniversitesi, müzik dersleri veren ilk yerel akademik kurum oldu. Üniversite, bünyesindeki Arap Şiir Akademisi’nin müfredat dışı bir müzik ve performans programı başlattığını duyurdu. Kurs, müfredata müzik eklenmesine karşı çıkan bazı Suudiler arasında fikir ayrılıkları yarattı ve tartışmalara yol açtı. Müzik, 60 yıllık bir aradan sonra Suudi okullarına geri döndü.

İLK KADIN JOKEYLER

Suudi kadın biniciler, Diriye Binicilik Festivali’nde ilk kez erkek binicilerle yan yana yarıştılar.

Bir grup kadın binici de krallığın Souq Okaz Festivali’nde sahne alan ilk kadınlar oldu. Kadın biniciler, “Forsan Okaz” (Okaz Şövalyeleri) adlı bir etkinlikte, erkeklerle at sürerek tabuları yıktı.

KADINLAR GÜREŞ MAÇI

Krallık ilk WWE kadınlar güreş maçına ev sahipliği yaparak muhafazakar yapısından sıyrılma konusunda ne kadar ciddi olduğunu bir kere daha kanıtladı. WWE kadınlar klasmanı süperstarları Natalya ve Lacey Evans, Riyad Sezonu etkinliklerinin bir parçası olan tarihi maçta karşı karşıya geldi. Karşılaşma, Suudi Arabistan Spor Otoritesi’nin WWE markasıyla imzaladığı 10 yıllık anlaşmadan bir yıl sonra gerçekleşti ve Suudilere krallıkta canlı maçları izleme fırsatı vermiş oldu.

İLK KEZ TURİSTLERE VİZE VERİLDİ

On yıllardır, Suudi Krallığı ziyaret vizesini hacılar, iş adamları ya da yerel kefili olan kadınlar ve Suudi Arabistan’da yaşayan insanların aile üyeleriyle sınırlandırılmıştı. Bu yıl Suudi Krallığı, tarihinde resmen ilk defa turistlere kapılarını açmaya başladı. Suudi yetkililer, 49 ülkeden gelecek turistlerin tüm dünyadaki Suudi elçilikleri ve konsoloslukları aracılığıyla vize başvurusunda bulunabileceklerini açıkladılar. Turistler için mütevazı bir kıyafet kodu belirlendi, bununla birlikte Suudi Arabistan’a gidecek kadınların tamamen örtünmeleri zorunluluğu sona erdi.

Yabancı erkek ve kadınların aralarındaki ilişki durumuna bakılmaksızın birlikte otel odası kiralamasına izin verildi ancak alkol hala yasak.

Körfez Haberi