Kuveyt komşu ülkelere saldırılarda askeri üsleri kullandığını yalanladı

Kuveyt hükümeti tarafından yapılan açıklamada, komşu ülkelere saldırı için Kuveyt askeri üssünün kullanıldığı iddialarını kesin bir dille yalanladı. Kuveyt yönetimi ilgili bakanları kardeş ülkelerle son gelişmeler konusunda koordinasyon halinde olmaya yönlendirdiğini açıkladı.

Öte yandan Kuveyt Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “medyada, komşu ülkelerdeki belirli hedeflere yönelik saldırıları gerçekleştirmek için Kuveyt askeri üslerinin kullanımı hakkında dolaşan bilgilerin doğru olmadığını” vurguladı ve medyaya, bu tür yalan haberlerin yaygınlaştırılmasından kaçınılmaları istendi.

Öte yandan hükümet sözcüsü Tarık el-Mezrem, Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah el- Halid el-Hamd es-Sabah’ın bugün toplanacak meclisten önce dün bakanlarla bir araya geldiğini açıkladı. Bugün yapılacak toplantıda son gelişmeler ele alınacak. Dün ise yapılacak toplantıya hazırlık bağlamında bölgedeki son gelişmeler ve yansımaları ele alındı.

Kuveyt Haber Ajansı (KUNA)’nın haberine göre toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Şeyh Ahmed Mansur el-Ahmed el-Sabah, Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı ve Kabine İşleri Devlet Bakanı Enes el-Salih, Dışişleri Bakanı Şeyh Dr. Nasır el-Muhammad el-Sabah, Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el- Carullah ve üst düzeh liderler katıldı.

Şarkul Avsat