Moral düzeltmenin en etkili yolu: Pop müzik dinlemek

Küresel müzik yayını hizmeti veren Deezer kısa bir süre önce sağlıklı bir beden ve zihin için tavsiye edilen müzik miktarını ortaya çıkarmak için İngiliz Ses Terapisi Akademisi’nde çalışan bilim adamlarıyla bir çalışma yaptı. Ankete göre Suudilerin en çok pop müzik dinlediği ortaya çıktı.

Çalışma, farklı müzik stilleri ve türleri dinlemenin ruh halini nasıl etkilediğini inceleyerek müziğin zihinsel ve fiziksel refah arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Ankete Suudi Arabistan, BAE ve Mısır dahil olmak üzere sekiz ülkede 7 bin 500’den fazla kişi katıldı.

SUUDİ ARABİSTAN’DA POP MÜZİK TUTKUSU

Çalışma, müzikten elde edilen en yaygın duygusal faydanın gevşeme olduğunu (yüzde 90) bunu mutluluk hissinin artırmasının (yüzde 82) takip ettiğini ortaya çıkardı. Bununla beraber çalışma müziğin üzüntüyü (yüzde 47) hafiflettiğini gösterdi. Katılımcıların üçte biri (yüzde 32) konsantre olmalarına yardımcı olmak için müzik dinlediklerini bildirirken, dörtte birinden fazlası (yüzde 28) ezgiler sayesinde öfkenin üstesinden gelmeye çalıştığını belirtti.

Suudi Arabistan’daki dinleyiciler arasında en sevilen müzik türü pop müzik olarak ortaya çıkarken (yüzde 25), Maroon 5’in “She will be loved” şarkısı da en çok dinlenen pop müzik türündeki şarkı olarak dikkatleri çekti.

Araştırma, katılımcıların neşeli melodiler dinledikten sadece beş dakika sonra daha mutlu olduklarını gösterdi. Ankete katılanlar en sevdikleri şarkıları dinlerken kendilerini daha iyi hissettiklerini, yaşamdan daha fazla keyif aldıklarını (yüzde 86), enerji düzeylerinin arttığını (yüzde 89) ve daha fazla neşeli olduklarını ve güldüklerini (yüzde 65) belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN’DA EN SEVİLEN ŞARKI

Suudi Arabistan’daki dinleyiciler, sakin bir ruh hali elde etmek için Celine Dion’un “My heart will go on” şarkısını dinlemeyi seçti.

Araştırmada yer alan katılımcılar ayrıca, kendilerini huzurlu ve keyifli hissettiklerini (yüzde 92), kas gerginliğini azaldığını (yüzde 79) ve dinlendirici şarkıları dinlerken daha iyi uyuduklarını (yüzde 82) bildirdi.

İngiliz Ses Terapisi Akademisi uzmanlarına göre, yavaş bir tempo, beynin ses işlemesi nedeniyle gevşemeye yardımcı olur. Müzikte bulunan ritim ve örüntüler, biyolojik sistemdeki örüntüler üzerinde, beyin dalgalarını, kalp atış hızını ve nörokimyayı düzenleyen doğrudan bir etkiye sahip.

MÜZİĞİN RUH HALİNE ETKİSİ

Deezer’in Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye CEO’su Tarek Mounir konu ile ilgili olarak, “Müzikseverler her zaman en sevdikleri şarkıları dinlemenin derin bir duygusal etkiye sahip olduğunu anlamışlardır ve yeni çalışmamızın bulguları bu inancı doğrulamaktadır. Dinleyiciler müzik dinlerken mutlu anın tadını çıkarıyor, stresli bir durumun üstesinden geliyor ya da telaşlı bir günün ardından rahatlamak ve gevşemek istiyor. Bu nedenle profesyonel bir küratör tarafından oluşturulan çalma listelerimiz mükemmel müzik seçenekleri sunmaktadır. Deezer’in benzersiz müzik kütüphanesi, kullanıcıların müzikal tercihleri ne olursa olsun duygusal durumlarını yansıtmalarını ve geliştirmelerini sağlar” diye konuşuyor.

İngiliz Ses Terapisi Akademisi’nden Lyz Cooper ise şunları söylüyor: “Müziğin zihni ve bedeni etkileyen bazı özellikleri var. Her gün farklı duyguları tetikleyen müzikleri dinlemeye zaman ayırmak, refahımız üzerinde çok faydalı bir etkiye sahip olabilir. Mutlu şarkıları dinlemek beynin ödülle ilişkili bölgelerine kan akışını arttırır ve beynin korku ile ilişkili kısmı olan amigdalaya akışı azaltır”

Ankete katılanların üçte biri (yüzde 28) rock müziğin öfke duygularını göstermelerine yardımcı olduğunu belirtti. Queen’in “Don’t Stop Me Now” şarkısı ise Suudi Arabistanlı dinleyicilerin bu türde dinlediği şarkıların başında geliyor.

Çalışma, katılımcıların üçte birinin (yüzde 31) kızgın hissettiğinde hızlı tempolu müziği tercih ederken, diğerleri yavaş tempolu melodileri tercih ettiğini gösterdi. Bu fark genetik yapıya bağlıdır. Müzik dinlemek kalp atış hızını, kan basıncını ve duygusal tepkileri artırabilir, bu da bazı dinleyicilerin kızgın duygularını göstermelerine yardımcı olur.

Deezer’in müzik editörleri ekibi, kullanıcıların beden ve zihin için tavsiye edilen müzik miktarından hareketle sonuçlara dayalı çalma listeleri oluşturdu. Çalma listeleri, farklı müzik stillerinin ve türlerinin önerilen dökümünü içeriyor.

Arab News