ABD, Ortadoğu’ya binlerce ilave askeri birlik gönderiyor

ABD, İranlı General Kasım Süleymani’yi öldüren hava saldırısıyla birlikte İran’la tırmanmaya başlayan gerginliğin ardından Ortadoğu’ya binlerce askeri birlik gönderiyor.

Yaklaşık 2 bin 800 askerden oluşan ek birlikler, Kuzey Carolina, Fort Bragg’deki 82. Hava Tümeni’ne ait Acil Müdahale Gücü’ne ait askerlerden oluşuyor.

ASKER SAYISI 3 BİN 500’E YAKLAŞACAK

Cuma günü bir ABD savunma yetkilisi yaptığı açıklamada, bu hareketin beklendiğini söyledi. Pentagon da daha sonra bahsi geçen konuşlandırmanın doğru olduğunu açıkladı.

Daha önce güçlerin konuşlandırılmak için hazır olduğu ve emir beklediğini, gereken acil bir durumda hemen bölgeye gönderileceği bildirilmişti.

Bu haftanın başlarında Bağdat’taki ABD Büyükelçiliği’nde yaşanan rahatsızlıkların ardından ABD; birlikten 750 asker görevlendirdi ve ek konuşlandırmaların da mümkün olduğunu bildirdi. En son konuşlandırma ile askeri birliğin kalanı Ortadoğu’ya gitmiş olacak ve bu hafta bölgede konuşlandırılan ABD askerlerinin sayısı 3 bin 500’e yaklaşacak. Ek birlikler önce Kuveyt’e gidecek ve daha sonra askeri liderler ihtiyaç duydukları yere geçiş yapacaklar.

İKİ ÜLKE ARASI GERGİNLİK ARTTI

  1. Hava İndirme Bölüğü sözcüsü Yarbay Mike Burns yaptığı açıklamada, “Bu konuşlandırma, hazır olduğumuz ve beklediğimiz bir neticeydi. Askeri birliğimiz, ABD’li personel ve bölgedeki tesislere yönelik artan tehdit seviyelerine yanıt olarak Kuveyt’e uygun ve ihtiyati tedbir olarak görev yapacaktır” diye konuştu.

ABD son zamanlarda Irak başkentindeki büyükelçiliğini Kuveyt merkezli kriz müdahale görev gücünden olan ABD Deniz Piyadeleri birliği ile güçlendirdi.

İki ülke arasındaki gerginlikler giderek artmaya devam ederken, Pentagon Perşembe günü, ABD’nin Cumhurbaşkanlığı Donald Trump’ın emrettiği Bağdat Uluslararası havalimanına yapılan drone saldırısıyla İslam Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü lideri Süleymani’yi öldürdüğünü doğruladı.

İki ABD savunma yetkilisine göre, Merkez Komutanlığı operasyon bölgesindeki tüm ABD askeri kuvvetleri için güç koruma seviyeleri son 24 saatte ‘Bravo’dan ‘Charlie’ ye yükseltilerek artırılmıştı. Koruma seviyesindeki artırım; komutanın sorumlu olduğu alan içinde bir terörist veya düşmanca eylem olayı meydana geldiğinde, terörist bir eylemi gösteren istihbarat alındığında, Savunma Bakanlığı unsurlarından personel veya tesislerin hedeflenmesi durumunda yapılıyor.

ABD: SÜLEYMANİ’NİN BİR DİZİ SALDIRI PLANI VARDI

Trump yönetiminin yaptığı açıklamaya göre ABD, Süleymani’nin bölgede birden fazla ülkede bulunduğunu ve ABD personelinin de dahil olduğu ABD menfaatlerine yönelik bir dizi saldırılar planladığını belirten istihbaratlara sahipti.

Üst düzey bir istihbarat yetkilisi verdiği demeçte, istihbaratın; Süleymani’nin Salı günü yapılan büyükelçilik saldırısının ardından İran uzantı kuvvetlerinin ABD hedeflerine gelecekteki yapılacak saldırılarını planlamak amacıyla Bağdat’ta olduğunu gösterdiğini söyledi.

Konuşlandırma, İran hükümetinin Süleymani’nin öldürülmesi arkasından “sert bir intikam alacakları” tehdidi sonrasında gerçekleşiyor.

Pompeo, Trump’ın doğrudan direktifleriyle, ABD’nin İran’dan olası gelecek tüm hareketlerine hazır olduğunu ve “Amerikalıları güvende tutmak için gerekli olan neyse en sert bir şekilde cevap verileceğini” söyledi.

CNN