Körfez borsalarına Kasım Süleymani darbesi

Körfez borsaları ABD’nin Kasım Süleymani’nin öldürmesi ve İran’ın misilleme sözü vermesiyle paniğe kapıldı. Suudi Aramco hisseleri Pazar günü piyasa çıkışından bu yana en düşük seviyeye indi.

Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerindeki yedi borsa, Kasım Süleymani’nin ölümünden sonraki ilk işlem gününde kırmızı renkte kapanış yaptı.

Altı üye devletin hepsi – Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri – ABD müttefikleri olarak Körfez’in karşı tarafında yer alıyor ve bu da onları İran için kolay hedefler haline getiriyor.

Körfez İşbirliği Konseyi üyelerinden bazıları; özellikle Kuveyt, Katar ve Bahreyn, ABD’nin büyük askeri üslerine ev sahipliği yaparken, ABD’nin Suudi Arabistan’da yüzlerce askeri bulunmakta.

İran’a çok yakın olan ve Orta Doğu’daki en büyük ABD üslerinden birine ev sahipliği yapan Kuveyt’in Menkul Kıymetler Borsası’nda (Boursa), olan gelişmeler sonrasında yüzde 3,7 oranında düşüş meydana geldi.

Küresel piyasalara en fazla maruz kalan Körfez borsası olan Dubai Menkul Kıymetler Borsası yüzde 3,1 düşerken, kardeş borsa Abu Dabi Menkul Kıymetler Borsası da yüzde 1,4 düştü.

Müslüman olan Körfez ülkelerinde ticaret pazar gününden perşembe gününe kadar gerçekleşiyor. Bağdat’taki ABD hava saldırısıyla Süleymani’nin öldürülmesi üzerine ise borsalar cuma günü kapatıldı.

Bölgenin en büyüğü ve dünyanın ilk 10’undan biri olan Suudi Arabistan’ın Menkul Kıymetler Borsası’nda (Tadawul) çoğu hisse kırmızı seviyede yüzde 2,4 oranında işlem gördü.

Dünyanın en büyük borsa şirketi Saudi Aramco, yüzde 1,7 oranında değer kaybederek 34,55 riyalden (9,48 dolar) işlem görüyor ve sermayesi şu anda 1,84 trilyon dolara geriledi. Suudi Arabistan’ın  milli petrol şirketi Saudi Aramco’nun piyasa değeri ülke borsası Tadawul’da işlem gördüğü ikinci gününde 2 trilyon doları aşmıştı.

Aramco, ilk halka arzında hisse başına 32 riyalden (8,53 dolar) fiyatlandırılmış ve 11 Aralık’taki piyasaya çıkışında maksimum limiti 35,2 riyale (9,6 dolar) yükseltmişti.

Körfez hisselerindeki düşüş, altı Körfez İşbirliği Konseyi üye ülkesinin büyük ölçüde kamu gelirleri için kullandığı petrol fiyatlarındaki artışa rağmen meydana geldi.

Dubai’deki Thinkmarket pazar stratejisti Mohammed Zidan AFP’ye yaptığı açıklamada ‘’Körfez’de beklenen olası bir ABD-İran çatışmasından korkuluyor. Bence gerileme bir süre devam edecek ve özellikle gerginlikler ve silahlı çatışma tehdidi devam ettiği sürece daha da artacak’’ diye konuştu.

Katar Borsası ise yüzde 2.1 düştü. Doha İran’la iyi ilişkiler sürdürüyor ancak aynı zamanda bölgedeki en büyük ABD hava üssüne ev sahipliği yapıyor.

ABD Beşinci Filosu’na ev sahipliği yapan Bahreyn’in Menkul Kıymetler Borsası ise yüzde 2,3 oranında düştü.

Umman  borsasında düşüş sadece yüzde 0.3 oranında gerçekleşti. Başkent Maskat yönetimi, İran ve ABD ile güçlü bağlarını sürdürüyor, ayrıca petrol ihracatının stratejik ve savunmasız olan Hürmüz Boğazı’ndan geçmesi gerekmiyor.

France24