İran’ın füze saldırısı sonrası Trump’tan ilk açıklama: Her şey yolunda

İran, bugün (Çarşamba) şafak vakti Irak’ın Ayn el Esad Üssü’nde bulunan ABD kuvvetlerine füze saldırısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, saldırının kayda değer sonuçlar doğurmadığını ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump, “Şimdiye kadar her şey yolunda!” açıklamasında bulundu. Öte yandan Amerikan medya organlarının yetkililerden aktardığına göre füze saldırısı Amerikan kuvvetleri saflarında zayiata sebebiyet vermedi.

Trump, İran’ın saldırısı hakkında Washington saatine göre çarşamba sabahı bir açıklama yapacağını ifade etti. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Trump, “Her şey yolunda. İran’dan Irak’taki iki askeri üsse füzeler fırlatıldı. Hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar gelen haberler çok iyi. Şu anda dünyanın en güçlü ve en donanımlı ordusuna sahibiz. Yarın sabah bir açıklama yapacağım” dedi.

ABD’li yetkililerin belirttiğine göre Başkan Trump, yardımcıları ile birlikte İran’ın, Irak’taki Erbil ve Ayn el Esed Üssü’nü hedef alan füze saldırılarına “Yanıt verme seçenekleri” üzerinde çalışıyor.

Trump, saldırıdan hemen sonra Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ile bir araya geldi. Beyaz Saray, Irak’taki ABD üslerine saldırı konusunda Başkan Donald Trump’ın bilgilendirildiğini ve gelişmeleri yakından takip ettiğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, “Irak’taki ABD tesislerine yönelik saldırı haberlerinin farkındayız. Başkan konuyla ilgili bilgilendirildi, durumu yakından takip ediyor ve ulusal güvenlik ekibiyle temas halinde” açıklamasında bulundu.

ABD Savunma Bakanlığı, İran’ın Irak’taki ABD güçlerini ve DEAŞ’e karşı savaşmak için kurulan uluslararası koalisyon güçlerini 12’den fazla balistik füze ile hedef aldığını duyurdu. Açıklamanın devamında füzelerin Esad ve Erbil’deki Amerikan askerlerinin ve koalisyon güçlerinin konuşlandığı iki Irak askeri üssüne fırlatıldığı belirtildi.

Pentagon’un açıklamasında, “Hasarları değerlendirmeye çalışıyoruz. Savunma Bakanlığı, İran’ın muhtemel saldırılarına karşı kuvvetlerimizi ve müttefiklerimizi korumak için gerekli tüm tedbirleri aldı. Söz konusu iki üs de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş durumdaydı. Hasarı değerlendireceğiz ve Amerikan kuvvetlerini ve bölgedeki müttefiklerimizi korumak için gerekli önlemleri alacağız” ifadelerine yer verildi.

Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Irak’ta Amerikan güçlerini hedef alan saldırının ardından gelişmeleri yakından izlediğini açıkladı. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Pelosi, “Askerlerimizin güvenliğini sağlamalıyız. ABD yönetiminin gereksiz provokasyonları son bulmalı ve İran’dan şiddeti durdurması talep edilmeli. Amerika ve dünya savaşı göze alamaz” dedi.

Öte yandan, Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio şunları söyledi: “Bu akşam, İran Devrim Muhafızları’nın, koalisyon güçlerinin bulunduğu iki Irak üssüne doğrudan balistik füzeler ile gerçekleştirdiği saldırının ayrıntılarına dair bilgi aldım. Uygun yanıtı verebilmek için kapsamlı bir değerlendirme yapıyoruz.”

Şarkul Avsat