İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Havalimanı'nda araçlarına ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü.

Kasım Süleymani, diplomatik bir görev için Bağdat’ta değildi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranlı General Süleymani’nin öldürülmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Süleymani, diplomatik bir görev için Bağdat’ta değildi” dedi. Pompeo, İran’ın ayrıca Afganistan’da barış görüşmelerini engellemeye çalıştığını da iddia etti.

ompeo, düzenlediği basın toplantısında, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani tarafından planlanan saldırılar sonucu ABD’nin kendisini füzeyle öldürdüğünü ifade etti. Mike Pompeo Süleymani’yi işaret ederek, “Potansiyel olarak daha fazla Amerikalı’nın ölümüne yol açacaktı” dedi.

Pompeo, “Süleymani’nin barış faaliyetleri yürütme fikri için Bağdat’a gitmesinin mümkün olduğunu gösteren herhangi bir tarih var mı? Bu iddianın doğru olmadığını biliyoruz” şeklinde konuştu.

Pompeo, İran’ın ayrıca Afganistan’da barış görüşmelerini engellemeye çalıştığını iddia etti.

Bakan Pompeo, çoğu kişinin İran’ın Arap dünyasındaki vekil güçlerinden haberdar olduğunu ancak Tahran’ın Afganistan’da Taliban’ın bazı kolları ile aktif olarak çalıştığını öne sürdü.

Şarkul Avsat