2019 yılında Arap kadınlarının elde ettiği 15 başarı

Bu yıl Ortadoğu’da politikadan spora, modaya, güzellik endüstrisine kadar Arap kadınlarını birçok alanda zirvede gördük.

Arap kadınları için 2019 yılı, inanılmaz başarıların elde edildiği bir yıl oldu. Önümüzdeki yıllarda elde edilecek başarıların önünü açan bu başarıları hatırlatmak için bir göz atalım.

Nadine Labaki

2019 yılında Lübnanlı yönetmen bölgeyi, bütün büyük ve prestijli film ödül şovunda temsil etti. BAFTA’da Oscar’da, Kefernahum filmi ile En İyi Yabancı film dalında aday gösterildi. Yönetmen bugüne kadar filmlerinde yer alan çocukları, ailelerini ve ilerleyen yıllardaki eğitimini finansal olarak destekliyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Thank you @labiennale for the cinematic escapade! Thank you @georgeshobeika for this dream dress ! #venezia76 #venicefilmfestival2019

Nadine Labaki (@nadinelabaki)’in paylaştığı bir gönderi ()

Dorsaf Ganoiati

Dorsaf Ganoiati, 2019’da erkekler klasman maçında hakemlik yapan ilk Arap ve Afrikalı kadın olarak tarih yazan Tunuslu bir Uluslararası futbol hakemi. 33 yaşındaki hakemin bu başarısı, bölgeden daha fazla kadının erkek egemen futbol alanına girmesine yardımcı olacak.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Dorsaf Ganoiati (@dorsaf.ganoiati)’in paylaştığı bir gönderi ()

Dolores Shelleh

Dubai’de yaşayan dağcı Dolores Shelleh’ın 2019 yılında kutlayacak çok şeyi vardı. 29. yaşını, Ürdün’ün bağımsızlık gününü, Everest dağına, dağın en tehlikeli kısmı olan Kuzey geçidinden tırmanan ilk Arap kadın olarak kutladı. Kuzey Geçidi, güvenlik sorunları nedeniyle tırmanması en zorlu ve tehlikeli yollardan biri. Kamp alanlarının rakımı ve helikopterle kurtarma seçeneklerine sahip olmaması nedeniyle en fazla ölüm vakaları burada yaşanıyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

I get asked a lot is it worth it to get to the top of Everest or a mountain? • The answer is experience the climb itself, there is no glory in climbing a mountain if all you want is to get to the top, just like anything you want to have in life. • For me to climb mountains, is to soak in the miraculous energy, enjoy walking the historical path, connect and appreciate the most sensitive eco system on earth, team up with amazing diverse people, it’s a deep learning curve, a way to gain to be able to give back. #doloresshelleh #lonewolf • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • • #mountains #sports #athlete #mountainclimbers #climbing #everest #tibet #women #womenleaders #world #china #mountaineer #mountaineering #goals #life #instadaily #explore #neverstopexploring #nature #climatechange #womanclimber #jordanian #serbian #firstjordanianwomanoneverest #secondserbianwomanoneverest #firstarabwomanoneverestnorthcol

Dolores Shelleh (@doloresshelleh)’in paylaştığı bir gönderi ()

Prenses Rima bint Bender

Suudi Arabistan’ın Washington DC’ye diplomatik temsilcisi olarak Prenses Reema Bint Bandar’ın atanması, Suudi Arabistan’daki kadınlar için tarihi bir andı. Bu atama ile Prenses ülke tarihindeki ilk kadın büyükelçi oldu.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Saudi Arabia has appointed its first female Ambassador to the United States in a move that appears to be an attempt to heal the strained relationship between to two countries. The new Ambassador, Princess Reema,was educated in the United States, she is a successful businesswomen working in Saudi Arabia’s Private sector and has worked alongside the Saudi government to decrease gender inequality in the country. Saudi Arabia has an extreme gender gap and the appointment of Princess Reema into this role serves as a statement from Saudi government that they will move more inline with Western thinking to stengthen their relationship with the US. However, the progress that has previously been made on the gender issue has been slow – women were only legally allowed to drive, open their own businesses without a guardian’s permission, watch sports in certain stadiums, and enlist in the military in 2018. It is yet to be determined whether this appointment indicates that more positive change will come soon for Saudi women or whether it is simply a stunt to gain political economy. See the link in our bio for more info . . . . Article Title: Princess Reema Appointed As Saudi Arabia’s First Female Ambassador To The US Article By: Matthew Simmons Photo Credit: @scenearabia #worldpeaceispossible  #peaceispossible #saudiarabia #saudi #gender #genderequality #equality #equity #women #womenempowerment #womensrights #politics #political #princessreema #princessreemabintbandaralsaud #ambassador #america #unitedstates #usa

Organization for World Peace (@theowpeace)’in paylaştığı bir gönderi ()

Yasmin Al Maimani

Suudi kadınları için bir başka tarihi an, Yasmeen Al Maimani’nin ülkenin ilk kadın ticari pilotu olarak tarih yazmasıydı. Suudi Sivil Havacılık Otoritesi’nden lisansını aldıktan altı yıl sonra, Suudi Arabistan’da uçak kullanma hayalini gerçekleştirdi.

Hend Sabri

Festival sezonunda Tunus asıllı Mısırlı aktris Hend Sabri, 76. Venedik Film Festivali’nde Luigi De Laurentiis İlk Film Ödülü’nün prestijli jüri listesinde yer aldı. Jüri listesinde yer alan ödüllü aktris bu başarıya ulaşan ilk Arap Kadın sinemacı oldu.

 

Roula Halef

Financial Times tarihinin ilk kadın genel yayın yönetmeni Roula Khalaf olacağı açıklandı. Lübnan, Beyrut’ta doğup büyüyen editör, 1888 yılında kurulan Financial Times’ın ilk kadın editörü olarak tarih yazdı.

Suudi Arabistanlı kadınlara seyahat hakkı

Bu yıl Suudi Arabistan Krallığı kadınlara tek başlarına seyahat edebileceğini açıkladı. Daha önce kadınların aile üyelerinin erkek vasinden izin alması gerekiyordu. Ülkenin Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud tarafından imzalanan bir kararname sayesinde kadınlar pasaport sahibi olabilir ve dünyayı özgürce gezebilirler.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Can’t wait to share this campaign with @fendi x @yasminadotcom Shooting w/ @abdollah85 Picture taken by my love @norahaleisa

Yara Alnamlah يارا النملة 🇸🇦 (@yara.makeup)’in paylaştığı bir gönderi ()

Farida Osman

Mısırlı yüzücü Farida, küresel sahnede Mısır’ı temsil ederek çok sayıda madalya kazandı. Kelebek ve serbest stil yüzme alanlarında uzmanlaştı. Kariyeri boyunca çeşitli rekorların sahibi oldu. Kelebek, serbest stil ve sırtüstü ülke rekorlarının ve 50 metre ile 100 metre kelebek yüzme Afrika rekoru sahibi. Tokyo’daki 2020 Olimpiyat Oyunlarında madalya kazanmaya çalışıyor.

Alanoud Alsharekh

Alanoud, Abolish 153 kampanyasını başlatan ve Kuveyt’in “namus cinayeti” yasasının sona ermesini isteyen bir araştırmacı ve kadın hakları aktivisti. Sadece bu değil, aynı zamanda Orta Doğu’da cinsiyet eşitliğini geliştirmeye yardımcı olmak için birçok kurumla birlikte çalışıyor. Ayrıca, aktivizmi nedeniyle Fransa Ulusal Liyakat Nişanı’nı alan ilk Kuveytli.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Can’t imagine a better way to start this International Women’s Day! Spent the morning listening to Dr. Alanoud AlSharekh discuss Women’s Rights and Political Participation in the Middle East. This woman is a powerhouse. She is the founding director of Abolish153 (that I had the honor of being a tiny part of when they first started), a campaign to get rid of the article in Kuwait’s penal code that treats honor killings- when a man murders his sister, wife, daughter or mother after becoming enraged by her adulterous or sexual transgressions. She is an advocate of women’s rights in the region, training a group of Kuwaiti women political leaders to run for office, has a PhD in Near and Middle Eastern Studies- Comparative Literature and Feminism, awarded a knighthood by the French Government for her work promoting women’s rights in the region- the list goes on and on. It’s women like her that make me feel hopeful, proud, energized and excited about the future. Happy International Women’s Day! @aalsharekh @abolish153 Thank you @lilyhindy and everyone at The Century Foundation. LINK IN BIO for more info on Abolish153. . . . #abolish153 #alanoudalsharekh #womensrights #kuwait

Noorah Taqi (@noorah.taqi)’in paylaştığı bir gönderi ()

Ayah Bdedir

Ayah, mıknatıslarla birbirine geçen elektronik blok kitleri üreten ve herkesin “inşa etmesine, prototip üretmesine ve icat etmesine” izin veren littleBits’i kuran Lübnanlı bir girişimci. Buluşu, Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce okulda kullanılıyor.

Ayrıca, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanlarında cinsiyetler arasındaki farkı kapatmak için Disney ile 4 milyon dolar değerinde bir girişim başlattı ve Kaliforniya’da 10 yaşındaki yaklaşık 15 bin kız çocuğuna ücretsiz littleBits kitleri sağlıyor.

Amina Muaddi

Geçtiğimiz yıl Ürdünlü-Rumen ayakkabı tasarımcısı Amina Muaddi için büyük bir yıl oldu. Oldukça yüksek topukların ve göz kamaştırıcı botların tasarımcısı, Rihanna, Hadid kardeşler ve Jenner’lar da dahil olmak üzere tüm dünyada hayran kitlesine sahip. Ayrıca, yakın zamanda Rihanna tarafından Fenty koleksiyonunun ayakkabı tasarımınlar yardımcı olması için işe alındı.

 

Andrea Wazen

Görünüşe göre 2019 yılı bölgedeki ayakkabı tasarımcıları için harika bir yıl oldu. 2019 yılında Lübnanlı Andrea Wazen ve ayakkabı markası inanılmaz başarılar elde etti. Katy Perry’den Kylie Jenner’a ve Game of Thrones oyuncusu Emilia Clarke’a kadar çok sayıda ünlü tarafından tercih edildi ve Hollywood’un favorisi oluyor.

Prenses Nourah bint Saad

Suudi Arabistanlı Prenses, bir spor kulübünün başkanı olan ilk Suudi Arabistanlı kadın oldu. Prenses, İtalyan futbol kulübü Umbrian futbol kulübü Spoleto’yu satın aldı ve takımın için isteklerini şöyle sözlerle ifade etti: “Futbol bir aile tutkusu ve tüm dünyada İtalyan futbolu izleniyor. Bu yüzden Umbria’ya yatırım yapmayı seçtim.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

🐉 💥Mother Of Dragons 🐉💥 @emilia_clarke in #andreawazen DENVER on @fallontonight with @jimmyfallon 💥💥❤️❤️ (swipe)

ANDREA WAZEN (@andreawazen)’in paylaştığı bir gönderi ()

Noor Shaker

Noor, akademiden girişimci yeniliğe yönelen bir bilgisayar bilimci. Annesinin kansere karşı savaşını gördükten sonra Yapay Zeka alanındaki becerilerini tıp dünyasına getirmek için çalışmalara başladı. Bu, yeni ilaçları insanlardan daha hızlı tasarlamak için yapay zeka kullanan çığır açıcı bir teknik ile sonuçlandı.

2020’de kadınların neler başaracağını görmek için sabırsızlanıyoruz!

Emirates Woman