Rabıta, Türkiye’nin Libya’ya müdahalesini kınadı

Dünya İslam Birliği (Rabıta) Yüksek Kurulu, dün, Mekke’de düzenlenen toplantıda Türkiye’nin Libya’ya müdahalesini, bazı Arap ülkelerinin içişlerine karışmasını kınadı.

Rabıta Yüksek Kurulu, 82 ülkeden İslam aliminin katılımıyla Mekke’de düzenlenen 44. oturumunda, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) İslam ülkelerine yönelik şemsiye rolünün güçlendirilmesi, İslam ülkeleri arasındaki boşlukların kapatılması ve aralarındaki ilişkilerin yakınlaşmasına yönelik çalışmalar yapılması çağrısında bulundu.

Kurul toplantısında, “İslam ümmeti, bu dönemde daha fazla uyum ve işbirliğine ihtiyaç duyuyor. Müslümanların medeni rolleri hakkında farkındalığı önemli bir gereklilik” denildi.

Rabıta Yüksek Kurulu, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ortak İslami eylem girişimleri ve dünyada barış ile uyum yakalanması yönündeki çabalarına övgüde bulundu.

Rabıta Genel Sekreteri Dr.Muhammed el-İsa, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, 139 ülkeden bin 200 İslami şahsiyet tarafından onaylanan ve İslam ülkelerinde itidal ile ılımlılık değerlerine vurgu yapan ‘Mekke Bildirgesi’nin fikir sahibi olduğunu söyledi.

El-İsa, Rabıta’ya bağlı Uluslararası İslami Fıkıh Akademisi (IIFA) adına toplam değeri bir milyon riyal olan ‘Mekke Bildirgesi Ödülü’ verilmesi yönünde karar aldıklarını belirterek, “Ödül, Mekke Bildirgesi üzerinde derinlemesine ve kapsamlı bir bilimsel çalışma hazırlayan kişi veya kuruluşlara verilecek” dedi.

Toplantı, Suudi Arabistan Baş Müftüsü ve Rabıta Yüksek Kurulu Başkanı Şeyh Abdulaziz Al Şeyh’in konuşması ile başladı.

Al Şeyh, Suudi Arabistan’ın kuruluşundan bu yana İslam ümmetinin kaygılarını taşıdığını, sorunlarını önemsediğini ve yaralarını iyileştirmeye çalıştığını söyleyerek, Rabıta Yüksek Kurulu’nun da aynı hassasiyeti gösterdiğini dile getirdi.

Şarkul Avsat