Laia Sanz

Dakar Rallisinin kadın sürücüleri Suudi kız kardeşlerinin yanında

Sayıları belki az olabilir, ancak Suudi Arabistan’da düzenlenen Dakar Rallisi’nde bu yıl zorlu parkurlar boyunca kadın sürücüler de zorlu mücadeleler verdi.

Kadın sürücüler, varlıklarıyla insan hakları ihlali ve feminist aktivistlere karşı sert tutumlarıyla suçlanan Suudi muhafazakarlarına karşı duran Suudi kadınlarına yardımcı olduklarına inanıyor.

Pazar günü başlayan Dakar Rallisi için Cidde’de yarışmaya gelen Avrupa, Güney Afrika ve Güney Amerikalı 13 kadının çoğu Suudi kız kardeşlerinin seslerinin duyurulması gerektiğini düşünüyor.

10.kez yarışa katılan 34 yaşındaki İspanyol bisikletçi Laia Sanz ‘’Buradaki herkese kadınların rekabetçi ve güçlü olabileceğini göstermenin olumlu bir hareket olacağına eminim ve burada kadınları temsil etmekten mutluluk duyuyorum” diye konuşuyor.

Organizatörlerin Dakar Rallisi’ni sürekli olarak insan hakları ihlalleri ve feminist aktivistler de dahil olmak üzere muhalif seslerin bastırılmasıyla suçlanan Güney Amerika’dan Suudi Arabistan’a almaları tartışmalara neden olmuştu. Laia Sanz ‘’Şaşırtıcıydı ama burada olmamızın iyi bir şey olduğunu düşünüyorum” diyor.

Suudi Arabistan, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın liderliğinde ekonomik ve sosyal bir reform programı başlattı. Program, sürüş için ehliyet çıkarılması ve erkek bir vasinin onayına gerek olmaksızın pasaport çıkartma gibi kadınlara yönelik kısıtlamaların hafifletilmesini içeren düzenlemelerden oluşuyor.

Ancak yine de Suudi Arabistanlı kadınlar büyük ölçüde erkek vesayeti altında ve tutuklanarak hapse atılan kişilerin ailelerine ve sivil toplum kuruluşlarına göre hükümet muhaliflere ve feminist aktivistlere yaptığı baskıyı artırmış durumda.

SUUDİ ARABİSTAN’DA BİRÇOK REFORM GERÇEKLEŞTİ

Minky Worden İnsan Hakları İzleme Komitesi yaptığı açıklamada ‘’Dakar organizatörleri ve katılan sürücüler; Suudi hükümetinin kadın hakları aktivistlerine araç kullanma hakkını savundukları için yaptığı kötü muameleyle ilgili konuşmalıdır” diyor.

  1. defa Dakar Rallisi’ne katılan İtalyan sürücü Camelia Liparoti, Sanz ile aynı fikirde.

51 yaşındaki Liparoti verdiği demeçte ‘’Yarışmak ve rekabet etmek için (Suudi Arabistan’a) gelen kadın sürücüler olduğumuz ve erkeğin hakimiyetindeki bu sürüş dünyasında bir şeyler yapan kadınların olduğumuzu gösterebildiğimiz için şanslıyız” diye konuştu.

Bundan sadece üç sene önce ülkenin din polisi kadın veya erkek karşı cinsten birbirleriyle konuşan kişilerle ilgili sıkı denetimler yapıyordu.

Suudi yetkililer, ülkenin uluslararası sahnede imajını değiştirmek için tasarlanmış yeni bir diplomatik strateji olarak algılanan bu değişiklikle; spor, kültür ve eğlence etkinliklerine kadar pek çok alanda büyük yatırımlar yaparak toplumu daha açık hale getirme konusunda adımlar atmaya başladı.

ARTAN SPOR ETKİNLİKLERİ VE KONSERLER

Son zamanlarda, Riyad ve Cidde’de kadın ve erkek karma izleyicilerin bir arada olduğu konserler ve spor müsabakaları gibi etkinliklerin sayısı artıyor.

Ekim ayında Riyad; Suudi Arabistan’ın ilk kadın güreş karşılaşmasına ev sahipliği yaptı ve Kanadalı Natalya bir Amerikalı Lacey Evans’ı misafir etti. Ancak her iki sporcu, müsabakada normalde olduğundan daha kapalı kıyafetler giydi.

Suudi Motor Sporları Federasyonu Başkanı Prens Khaled ben Sultan el-Faisal ‘’Son yıllarda, çoğu olumlu pek çok değişiklik oldu. Dakar’da yarışan kadınları gördüğüm için çok mutluyum” dedi.

2001’de Dakar’ı kazanan tek kadın olan Jutta Kleinschmidt ise ‘’böyle bir yarış fark yaratabilir” diye konuşuyor.

57 yaşındaki Alman sürücü Kleinschmidt verdiği demeçte ‘’Hepimiz kadınların haklarına saygı duyulmadığını biliyoruz, ama bence bu tür yarışların olması ilerisi için çok yardımcı olacak. Öncelikle kadınların güven kazanmasına yardımcı olabilir’’ açıklamasını yaptı.

France24