Dubai, dünyanın moda merkezi oluyor

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) moda sektörü hızla ilerliyor. Dubai Ticaret Odası raporuna göre 2018’de BAE’deki giyim satışlarının toplamı yaklaşık 12,3 milyar doları aştı.

Finansal fırsatlar BAE’ne daha çok uluslararası tasarımcının gelmesinin bir nedenidir. En son Ekim ayındaki Arap Moda Haftası için (Arab Fashion Week), 40’tan fazla uluslararası ve bölgesel tasarımcı koleksiyonlarını sergilemek için Dubai’ye geldi.

“DUBAİ MODA SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR NOKTA”

Arap Moda Haftasına katılanlar arasında Moldovalı tasarımcısı Lilia Bezer de vardı. Malliny markasının kurucusu ve kreatif direktörü olan Bezer, Arap moda haftasındaki tasarımlarında İngiliz Vogue dergisinde yer alan ve Paris Moda Haftası’nda gösterilen mavi, yeşil, pembe, mor, siyah, altın ve gümüş renkli tasarımlara yer verdi.

Lilia Bezer Körfeze gelmesinin nedeninin oldukça basit olduğunu söylüyor. Bezer, “Körfez bölgesindeki son 20 yılda oteller, restoranlar, mağazalar veya binalar da dahil olmak üzere hemen hemen tüm projeler ‘dünyadaki en…’ tanımı ile başlıyor’. Moda endüstrisinin talepleri ve standartları en iyisi olmalı. Malliny marka elbiseler, benzersiz lüks stilleri nedeniyle ortadan yükseğe gelire sahip müşterilerimiz için genelde sadece bir örnek olarak üretilir. Bu yüzden Dubai’nin Malliny için ‘en doğru yer’ olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Finansal rakamlar kesinlikle Bezer’i destekliyor. Dubai Ticaret Odası raporu, BAE’deki giyim satışlarının 2023 yılına kadar yılda 15 milyar dolar değerinde olabileceğini ve kadın giyim satışlarının yıllık yüzde 5 artış ile bu büyümenin önemli bir itici gücü olacağı tahmininde bulunuyor.

Bu büyüme aynı zamanda Türk tasarımcılar Ezra ve Tuba Çetin’in ‘ezratuba’ markalarını üst üste iki yıl Arap Moda Haftası’na getirmelerinin nedeni. Parite ayrıca, giyim sektörünün Dubai’deki artan nüfuzunun bölgenin ekonomisi ve uluslararası profili için ne anlama geleceği konusunda cesur bir iddiada bulunuyor.

“ARAP KADINLARI İÇİN LÜKS ÖNEMLİ”

Tuba Çetin “Dubai, tüketiciliğin yükselişte olduğu hızla büyüyen bir moda ekonomisi. Arap Moda Haftası’nın benzersiz bir konsepte sahip olduğu için Paris, Londra, Milan ve New York’ta uluslararası moda haftalarıyla rekabet edebileceğini düşünüyoruz. Dubai dünyanın beşinci moda haftası olacak” şeklinde konuştu.

İkili iddiasını daha da detaylandırarak şöyle açıklıyor: ‘’Ortadoğu sürprizlerle doludur. Tasarımcı markaları ve en son moda trendlerini düşünürken Paris, Milan ve New York gibi şehirler akla gelir. Kimse Ortadoğu’nun modadaki en sıcak yeni trendlerin doğum yeri haline geldiğini bilmiyor. Bu bölgenin kadınlar için modası söz konusu olduğunda, akla ilk gelen her zaman trend kadınlar oluyor ve bölgedeki moda tasarımcıları şimdi bu sektörde büyük dalgalanmalara neden oluyor.

Elie Saab, Zuhair Murad, Georges Chakra ve Georges Hobeika son zamanlarda oldukça popüler oldu. Tüketici buraya daha fazla satın almak ve çeşitliliği görmek için geliyor. Tüm dünya, BAE bölgesindeki moda anlayışının gece kıyafetlerine odaklandığını düşünse de, burada aslında daha çağdaş bir pazara büyük bir geçiş var. Dubai’de geçirdiğimiz zamanımız boyunca Dubai’nin yeni yıldız olduğunu anladık. Son zamanlarda Ortadoğu’da kadınlar için moda değişirken, Arap kadınları hala lüks olmaya devam ediyor.”

ORTADOĞU LÜKS PAZAR İHTİYACINI KARŞILIYOR

Research and Markets veri firmasına göre, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki genel lüks pazarı patlamasının, önümüzdeki beş yıl içinde 14,9 milyar dolara ulaşması ve 2018-2023 arasında yüzde 7,4’ten fazla bir yıllık bileşik büyüme oranı kaydetmesi bekleniyor. Başka bir deyişle: BAE’de potansiyel olarak kazanç sağlayabilecek oldukça büyük bir para var ve bundan bu paranın daha da büyümesi bekleniyor.

BAE’de modadan büyük paralar kazanılacağına dair kanıtlara ek olarak Arap Moda Haftası örnek verilebilir. Arap Moda Haftası, podyumda “şimdi gör, şimdi satın al” konseptini tanıtan ilk gösteri oldu ve bu gösteri katılımcılarının podyumda görülen tasarımları piyasaya sürülmesinden altı ay önce satın almalarını sağladı. Konsept, alıcıların tasarımcılarla özel bir salon ortamında özel bir gösteriye katılmalarını sağlayan geleneksel trunk şovlarıyla (müşteriye özel düzenlenen defile) geri döndü ve bu sefer Emirates NBD Bankası ile ortaklaşa çalışarak bankanın müşterilerinin sadakat puanlarını podyum koleksiyonundan parça satın almak için “moda paralarına” dönüştürmesine fırsat verdi.

Arap Moda Haftası’na katılan Arap Moda Konseyi’nin ortak başkanı Mohammed Aqra şöyle diyor: ‘’ Oturup izlemiyoruz, ama arzuyu yaratıyoruz. Çok uluslu ortaklarımızla birlikte lüks pazar ihtiyacını yaratıyoruz. ”

Gulf Business