Dubai emlak fiyatları 2005’ten daha uygun hale geldi

Fidu Properties yetkililerine göre, Dubai’deki emlak fiyatları iyice düşmeye başladı ve mülk fiyatları şu anda serbest piyasanın hayata geçtiği 2005 yılına göre daha uygun seviyede.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) emlak piyasasında faaliyet gösteren Çinli Fidu Properties şirketi; mevcut fiyat seviyeleri, yatırımcılara ve mülklerin son kullanıcılarına sunulan kazançlı seçeneklerini de göz önünde bulundurarak Dubai emlak sektöründe “yatırım için en iyi zaman” olduğunu iddia etti.

EMLAK SEKTÖRÜ DAHA DA DÜZELECEK

Şirket yaptığı açıklamada, ev sahiplerinin her zamankinden daha esnek olduklarını belirtti. Yapılan açıklamada, bir iş geliştirici perspektifinden bakıldığında, orta pazar segmentinde yüzde 7-9 arasında verim beklenebileceği ve düzenlemelere rağmen kiraların hala yüksek olduğu belirtilerek Dubai’de her yıl yaklaşık 30-40 bin arası yeni eve ihtiyaç duyulduğu da ifade edildi.

Fidu Properties; gayrimenkul mütaahhitlerinin, hazır bir mülk almak isteyenlere 5 ila 10 hatta 15 yıllık uzun vadeli ve cazip ödeme planları sunduğunu söylüyor. Açıklamada ayrıca Dubai Emlak Düzenleme Kurumu’nun yaptığı destekleyici düzenlemeleri sayesinde işlerin bundan sonrasında daha da gelişeceği belirtiliyor.

Fidu’nun yorumları geçen ay ValuStrat Mülk Değerleme ve Danışmanlık şirketi tarafından, Dubai’deki sermaye değerlerinin ve kiraların bu yıl yumuşamaya devam ettiği ancak daha düşük bir oranda gerçekleştiğini belirten bir raporun yayınlanmasından sonrasında geldi.

Fidu, Dubai’de 2020 yılında, özellikle şehir evleri ve küçük villalar için giderek daha uygun fiyatlı kiralar olmaya başlayacağını söylüyor. Tahmin, ValuStrat’ın Dubai’deki emlak fiyatlarının 2019 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık ortalama yüzde 10,7 oranında düştüğünü gösteren son araştırmasının bir parçasıydı.

Fidu, önümüzdeki üç yıl içinde BAE’nde Körfez Arap İşbirliği Konseyi ülkeleri ve Asya yarımadasında yaklaşık 450 şubeyle 5 milyar Abu Dabi Dirhemi tutarında yatırım hedeflediğini açıklamıştı.

Bölge ofisini Dubai’de açan Fidu Properties, bölgede yaklaşık 3 bin istihdam yaratmayı hedeflediğini duyurdu.

Arabian Business