Umman Sultanı Heysem bin Tarık kimdir?

Sultan Kabus bin Said’in vefatının ardından Umman Sultanlığı Milli Güvenlik Konseyi ve Sultan ailesi boş kalan makama kimin geleceğini belirlemek için bir araya gelerek Sultan Kabus’un ölümünden sonra tahta geçmesi için önerdiği ismin yer aldığı zarfı açtı.

 

Sultan Heysem bin Tarık, 2016 yılında İngiltere’nin Prens Charles ve Cornwall Düşesi karısı Camilla’yı Muskat, Umman’daki Bait Al Noor kilisesinde karşılarken.

Zarfta ülkenin başına Heysem bin Tarık bin Teymur Al Said’in geçmesinin vasiyet edildiğinin öğrenilmesi üzerine sultan ailesi Heysem bin Tarık’ı Umman Sultanı olarak atadı. Heysem bin Tarık ise yemin ederek görevine başladı.

AMCASININ OĞLU

İngiltere Prensi Harry, 2014 yılında Umman’a geldiğinde Seyyid Heysem bin Tarık tarafından karşılandı.

Sultan Kabus’un amcasının oğlu olan Bin Tarık (66), 2002 yılından bu yana Kültür ve Miras Bakanı olarak görev yaparken aynı zamanda Sultan Kabus’un özel temsilcisi olarak görevler üstlendi.

2014 yılında Şeyh Muhammed bin Zayed, Muskat’ta resmi bir ziyarette Heysem bin Tarık tarafından kabul ediliyor.

Sultan Heysem bin Tarık, Kültür ve Miras Bakanı görevi haricinde dışişleri bakanlığı müsteşarı ve dışişleri bakanlığı genel sekreterliği  de dahil olmak üzere çeşitli hükümet görevlerinde de bulundu.

Sultan Heysem bin Tarık ayrıca, 1980’lerde Umman Futbol Federasyonunun ilk başkanıydı.

2017 Louvre Abu Dabi’nin açılış töreninde Abu Dabi Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı Şeyh Hazza bin Zayed ve Heysem bin Tarık yanyana görülüyor

Dışişleri bakanlığı görevi sırasında Sultan Heysem; Umman’ın dışişleri bakanı Yusuf bin Alawi’nin ülkenin siyasi uyumsuzluk politikasını formüle etmesine yardımcı oldu.  Yeni sultandan şimdiye kadar sürdürülen dış politikayı aynı şekilde devam ettirmesi bekleniyor.

Seyyid Haitham bin Tarık el Said, Sheikha Hessa bint Muhammed El Nahyan’ın ölümü nedeniyle Al Ain Bölgesi Hükümdarı Şeyh Tahnoon bin Mohamed Al Nahyan’a başsağlığı diledi. (Muşrif Sarayı /2018)

Sultan Heysem bin Tarık, sık sık kabine toplantılarına başkanlık ediyor ve genel olarak iktidardaki ailenin çok yönlü ve en deneyimli üyesi olarak görülürken, Umman vatandaşları arasında tanınmış ve saygın olarak biliniyor.

UMMAN’I 50 YIL YÖNETTİ

BAE Kültür ve Bilgi Geliştirme Bakanı Şeyh Nahyan bin Mübarek El Nahyan, Heysem bin Tarık ile Shams Tower’daki Formula 1 Abu Dabi Grand Prix’inin son gününde, 2016.

Sultan Kabus’un ölümü Cumartesi sabahı açıklandı. 79 yaşında vefat eden Sultan Kabus, 50 yıldır Umman’ı yönetiyordu. Orta Doğu ile ilgili meselelerde  ismi diğer ülkeler kadar gündemde olmayan Sultan Kabus yönetimindeki Umman, tarafsızlık ilkesi ve özgün dış politikasıyla gözlerden uzak kalmayı başararak, birçok bölgesel çatışmada ara buluculuk rolünü üstlendi.

Umman Sultanı Kabus bin Said’in vefatı ardından ülkede 3 günlük yas ilan edildi.

The National