Bölgedeki gerilimin düşürülmesi konusunda İran-Katar anlaşması

İran ve Katar bölgedeki gerilimin düşürülmesinin gerekliliği konusunda hemfikir. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ablukaya alınan Katar’ın yanında duran İran’ın şimdi de durmaya devam edeceğini açıkladı. Bu açıklama, ABD’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımlar çerçevesinde, şimdi de Katar’ın İran ile birlikte durmasını talep eden üstü kapalı bir mesaj olarak algılandı.

Ruhani ve Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani Tahran’da birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı açıklamada, “İran, görevini yerine getirerek, bölgedeki bazı ülkeler tarafından abluka altına alınan Katar’ın yanında durmuştu; durmaya da devam edecek” ifadelerini kullandı.

Ruhani, Katar Emiri için Tahran’daki Sadabad Kültürel-Tarihi Kompleksi’nde resmi bir tören düzenledi. Öğlen saatlerinde başkente varan Emir Hamad, İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan tarafından karşılandı.

Söz konusu ziyaret, Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Heyeti Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ABD saldırısında öldürülmesinin ardından, çok kritik bir zaman zarfında gerçekleşti.

Katar Emiri’nin İran’a gerçekleştirdiği ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getiren Ruhani’nin DPA’da yer alan açıklamasına göre, Katar ve İran,  iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirip genişletmek adına önemli kararlar aldı.

İran Dini Rehberi Ali Hamaney ise söz konusu ziyaret kapsamında Körfez’deki durum sebebiyle “bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha fazla güçlendirilmesi” gerektiğini vurguladı. İran’ın bölgedeki ülkelerle daha güçlü bağlar kurmaya hazır olduğunu ifade eden Hamaney, aynı zamanda ABD’yi bölgede “yolsuzluğu yaymakla” suçladı. Reuters’ın haberine göre, Hamaney “Bölgedeki durumla başa çıkmanın tek yolu bölgesel işbirliğine güvenmekten geçiyor” açıklamalarında bulundu.

Katar Emiri Temim bin Hamad Al Sani,  “Bölgesel anlaşmazlıkların tek çözümü gerilimin  düşürülmesi ve diyalog kurulmasından geçiyor. İranlı kardeşlerimizle tek yolun gerilimin  düşürülmesi olduğu konusunda anlaştık” ifadelerini kullandı. Ziyaretin hassas bir zamanda gerçekleştiğine değinen Katar Emiri, iki ülke arasında, ciddi gelişmelere şahit tarihi bir ilişkinin var olduğunu ifade etti. Aynı zamanda Katar Emiri de Cumhurbaşkanı Ruhani’yi Katar’a davet etti.

İran resmi haber ajansı IRNA’da yer alan açıklamaya göre, Katar Emiri, Tahran’ın abluka zamanında Doha’ya olan tutumunu ve gerek limanlarını gerek ise hava sahasını açarak gerçekleştirdiğini yardımlarını unutmayacaklarını vurguladı.

Şarkul Avsat