Tutukluların haklarının ihlal edilmesini önlemek için yeni bir hizmet başlatıldı

Suudi Arabistan Başsavcılığı, Absher platformu ile işbirliğinde vatandaşların ve ülkede yaşayan yabancıların, tutuklanan kişilerin hak ihlali yaşaması durumunda şikâyetlerini bildirebilecekleri bir elektronik hizmet başlattı.

Cezaevi Denetimi Ve Cezaların İnfazından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Şeyh Abdullah bin Nasır el Muqbel, yeni başlayan hizmetin, hapishane denetimi, adaleti sağlamak ve vatandaşların haklarını korumak için önemli bir olduğunu söyledi.

UYGULAMA İLE DENETİM YAPILACAK

Muqbel, “Başsavcı, davayı takip edecek, tutuklanan kişinin bulunduğu hapishanelere gidecek, gerekli incelemeleri yapacak, tutuklanmasında usulsüzlükler varsa tutuklunun serbest bırakılmasını emredecek ve usulsüz tutuklamanın failleri için gerekli önlemlerin alınması için çalışacak ”sözleri ile yani uygulamayı anlattı.

Muqbel, savcılığın soruşturma ve kovuşturmadaki şeffaflığını artırarak denetlemeyi geliştirdiklerini ifade etti.

2017 yılında Kral Selman bin Abdülaziz el Suud, Soruşturma ve Savcılık Bürosu’nun adını Başsavcılığı olarak değiştiren ve Başsavcılığı doğrudan kendi makamına bağlayan bir kararname yayınladı. Suudi Arabistan Adalet Bakanı Dr. Velid es- Samani, Başsavcılığın doğrudan Kral’a bağlamanın, gelişmiş yargıları olan ülkelerde ve İslam Şeriat uyarınca uygulanan kurallarla uyumlu önemli bir adım olduğunu söyledi.

Arab News