Kral Selman’dan Sultan Kabus bin Said’in ölümü üzerine Umman’a başsağlığı ziyareti

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Umman Sultanı Kabus bin Said’in vefatı üzerine başsağlığında bulunmak üzere dün Umman’a gitti.

Kral Selman, başkent Maskat’ta bulunan El-Alem Sarayı’nda Kabus’un vefatının ardından ülkenin yeni Sultanı olan Heysem bin Tarık bin Teymur Al Said tarafından karşılandı.

Suudi Arabistan Kralı’nı karşılayanlar arasında Kabine İşleri Başbakan Yardımcısı Fahd bin Mahmud Al Said ile Sultan’ın Özel Temsilcisi ve Başbakan Yardımcısı Asad bin Tarık Al Said’in yanı sıra Kraliyet ailesi üyeleri, bakanlar ve üst düzey yetkililer de yer aldı.

Kral Selman, Sultan Kabus’un vefatı nedeniyle Sultan Heysem bin Tarık, iktidar ailesi ve Umman halkına taziyelerini sunarak, kendilerine sabır diledi.

Umman’ın yeni Sultanı Heysem bin Tarık ise başsağlığı dileği ve ifade ettiği samimi kardeşlik duyguları için Kral Selman’a teşekkür etti.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı tarafından dün yapılan açıklamaya göre Kral Selman ülkede bulunmadığı süre boyunca devlet işlerini yönetmesi ve halkın çıkarlarını gözetmesi konusunda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a yetki verilmesini öngören bir kraliyet kararnamesi imzaladı.

Umman ziyaretinde Kral Selman’a eşlik edenler arasında Mekke Valisi Prens Halid el-Faysal bin Abdulaziz, Devlet Bakanı ve Kral Selman’ın Danışmanı Prens Mansur bin Mutab, Doğu Bölgesi Valisi Suud bin Nayef bin Abdulaziz ve Devlet Bakanı Dr. Musaid el-Ayban’ın yanı sıra bazı prensler de katıldı.

Şarkul Avsat