Dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi Abu Dabi’de kurulacak

Abu Dabi’de kurulacak dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini kurma ve işletme sözleşmesinin aylar içinde tamamlanacağı açıklandı.

Yaklaşık 20 kilometrekarelik bir alanda inşa edilmesi beklenen El Dafra tesisi için verilen teklifler inceleniyor ve kurulacak tesisin 2022 yılı ortalarında enerji üretmeye başlaması bekleniyor.

Yeni tesis, şu anda Abu Dabi’de faaliyet gösteren ve geçen yıl ticari faaliyete başlayan Noor güneş enerjisi santralinden önemli ölçüde daha büyük ve dünyada türünün en büyük tek hat şemalı tesisi olacak.

Yeni güneş enerjisi santrali, Abu Dabi’nin yaklaşık 50 km güneyinde inşa edilecek.

Emirates Su ve Elektrik Şirketi Özelleştirme Müdürü Adel Al Saeedi, “Piyasadan oldukça büyük ilgi görüyoruz. Tüm teklifleri değerlendirme ve karşılaştırma aşamasındayız. Anlaşmayı bu yılın ilk çeyreğinde imzalamayı ve ikinci çeyreğe kadar finansal konuları tamamlamayı bekliyoruz” diye konuştu.

Güneş enerjisi santralinin yeni bir nükleer santral ile birlikte, 2050 yılına kadar Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) enerjisinin yarısının temiz kaynaklardan elde etme hedefine ulaşmasında yardımcı olması bekleniyor.

Güneş enerjisi son yıllarda daha uygun maliyetli hale geldi. Noor, devlet desteği olmadan güneş enerjisi için dünyanın en düşük fiyatını ihtiyaç sahiplerine sundu.

El Dafra’da kurulacak yeni tesis, Noor’un yaklaşık olarak iki katı kadar güç üretecek ve iki gigawatt kapasite sunması hedefleniyor. Tesisin yapımı için seçilen şirket, çoğunluk hissesi Abu Dhabi Power Corporation’a ait olan yeni tesisin yüzde 40’ına sahip olacak.

Yeni tesisin ihalesi, akü depolama sistemleri ile ilgili önemli konuları da kapsıyor.

Al Saeedi, “Aslında bu karar başlarda vermesi kolay bir karar değildi. Fakat bu teknolojinin ekonomik olarak mümkün olup olmadığını görmek için piyasayı test etmek istedik. Neyse ki, bu konuda çok iyi teklifler aldık. Fiyat açısından en düşük rekabetçi teklife sahip olmak bizim için önemli ve aynı zamanda ihtiyaçlarımız ile uyumlu da olmalı” diye konuştu.

The National