Kuran’ın yardımıyla cinsellik hakkındaki tabularla başa çıkmak

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Aile Rehberliği Bölümü’nde çalışan Wedad Lootah, Kuran’ı Kerim’den de örnekler vererek cinsellik üzerine “Çok Gizli: Evli Çiftler İçin Cinsel Rehber” kitabını kaleme aldı.

Wedad Lootah, bir cinsel eylemci gibi görünmüyor. Müslüman bir kadın ve BAE yerlisi olan Lootah; tepeden tırnağa nikap giysisinden sadece dar bir aralıktan kahverengi gözleri görünüyor ve konuşması Kur’andan alıntılarla dolu.

Kendisinin yazdıkları, Orta Doğu için olsa da kadın orgazmını kutladığı, eşcinsellik gibi tabu başlıklarla yüzleştiği ve Arapları kendi cinsel mutluluklarını sınırlayan eskiye ait gelenekleri aşmaları için cesaretlendirdiği erotik tavsiyeler hakkındaki yeni kitabı şaşırtıcı derecede samimi.

KİTAP OKUYANLARI İKİYE BÖLDÜ

Çok Gizli: Evli Çiftler İçin Cinsel Rehber kitabı (Top Secret: Sexual Guidance for Married Couples) Wedad Lootah’nın Dubai’nin ana mahkemesinde evlilik danışmanı olarak geçirdiği sekiz yılın canlı anekdotları ile dolu. BAE’de Ocak ayında Arapça yayımlandıktan sonra anında büyük bir skandala yol açan kitap, liberaller tarafından övgüyle karşılanırken, bunun küfür ve çok daha kötüsü olduğunu söyleyen muhafazakarlardan ölüm tehditleri aldı.

45 yaşındaki Lootah, güçlü iradesi ve konuşkan yapısıyla cinsellik hakkında daha açık olunması ve eğitime yer verilmesini isteyen az ama artan sayıdaki Arap vatandaşlardan biri. Batı’dan alınma kadın kurtuluşu söylemiyle eleştirilerini yönelten önceki kuşağın aksine Lootah ve arkadaşları mesajının temelini Kur’an’dan alan dindar Müslümanlar olma eğiliminde oldukları için yabancı olarak göz ardı edilme tehlikesi altında değildirler.

Örneğin Lootah, üniversitede Batı psikolojisi değil İslamî hukuk okudu ve kitabında dinî referanslara yer verdi. Kitabı basmadan önce Dubai müftüsüne gönderip onay aldı, (ancak kendisi, Arap okuyucuların özellikle de kadınların böyle bir kitaba hazır olmadıkları konusunda uyarıldı).

KURAN-I KERİM’DEN ÖRNEKLER VERDİ

Lootah “İnsanlar benim deli olduğumu söylüyorlardı, bu İslam’dan sapmaktı ve benim de öldürülmem gerekiyordu. Ailem bile neden bu konuyu ele almam gerektiğini sordu. Onlara ‘Bu sorunlar her gün yaşanıyor ve görmezden gelmemek gerek. Bu yaşadığımız bir gerçek’ dedim” diyor

Lootah, Batı standartlarında bir liberal değil. Kitabının konularından biri anal seksin ve homoseksüelliğin tehlikesi hakkında, sadece AIDS yüzünden değil, Kur’an’da da yasaklanmış olduğu için. Fakat onun konu hakkında bu derece açık olması burada çok kişiyi şoke ediyor.

Lootah, ‘’Cinsiyetlerin ciddi bir şekilde ayrı tutulduğu diğer ülkelerde erkeklerin çoğu ilk cinsel deneyimini kendi cinslerinden biri ile yaşıyor ve bu da onların evlilikte cinselliğe yaklaşımlarını etkiliyor. Evlenmeden önce başka erkeklerle anal seks yapan erkeklerin çoğu evlendiklerinde aynısını karılarından da istiyorlar, çünkü başka türlüsünü bilmiyorlar. Bu okullarda cinsel eğitim verme gerekliliğinin nedenlerinden biridir” diyor.

Kendisi kadının cinsellikten zevk alma konusuna da empati ile yaklaşıyor ve bu bağlamda pek çok Arap evliliğinde eşitsizlik olduğunu düşünüyor. Onu bu kitabı yazmaya iten vakalardan biri de torunları olan 52 yaşındaki bir kadının kocasıyla hiçbir zaman cinsel haz yaşamamış olması idi.

Lootah, “Sonunda orgazmı keşfetti” diyor; “Düşünün, tüm o zaman boyunca bunu bilmiyordu”.

Kitaptaki önemli konulardan biri de sadakatsizlik. Lootah, Dubai’de yabancı kadınların çok fazla olması ve e-mail ve metin mesajlarının yaygınlaşması yüzünden aldatmanın kolaylaştığını söylüyor. Boşanma oranının yüzde 30’lara kadar çıkmış olduğunu da sözlerine ekliyor.

Körfez’deki petrol ile gelen modernizasyon eski Arap toplum yapısına dair özellikleri de parçaladı. Aynı zamanda siyasi İslam’daki yükseliş geleneksel otoritelerin görmezden gelinmesine yol açarak çoğu Arap’ın ahlaki konularda kafasının karışmasına yol açtı.

Lootah “Eskiden insanlar bir yerde yaşardı ve topluluk tek bir aile gibiydi. Artık insanlar farklı bölgelere dağıldı, her şey karıştı ve gelenekler değişti” diyor.

2001 yılında Dubai Adliyesinde açılan ve Lootah’nın ilk danışman olduğu (şu an 6 danışman var ve hepsi de erkek) aile rehberliği bölümü bunun sonuçlarından biri. Kuveyt Hükümeti 1990’lı yıllardan beri hizmet veriyor ve diğer Körfez ülkeleri de benzer uygulamaya sahip. Özel psikologlar ve her ne kadar az sayıda olsa da evlilik danışmanları da Arap dünyasında mevcut.

KADINLARIN SÜNNET EDİLMESİ

Kahire’de İslam odaklı cinsellik terapisi veren ve 2006’dan 2008’e kadar uydu televizyonunda cinsellik ve evlilik hakkında yayın yapan Heba Kotb, “Çok büyük aşama kaydettik. 10 yıl önce bu konudan söz bile edemezdik, artık insanlar bunu duymaya alıştılar” diyor.

Hala aşılamaz engeller bulunuyor. Evlilik dışı cinsellik yaşayan kadınların “namus cinayeti”ne kurban gitmesinin açıkça yaygın olduğu bir bölgede cinsel eğitim, geniş oranda günaha götüren kapı olarak görülmektedir. Her ne kadar artık yasal olmasa da Mısırda kadın sünneti hala yapılıyor. Arap yazarları ve sanatçıları bu konuda mücadele ediyorlar.

Otuz yıl önce Mısırlı yönetmen Saleh Ebu Seif “Sex School” başlıklı bir oyun yazmıştı, fakat sansür bürosu onu ancak öldüğü 1996 yılında onayladı. Sonunda, cinsel açıdan tatmin olmayan bir çiftin seks terapistine gitmesi hakkındaki filmin uyarlanmış versiyonu oğlu tarafından filme alındı ve 2002 yılında “The Ostrich and the Peacock” adıyla yayınlandı.

Wedad Lootah hiçbir zaman bu tartışmanın bir parçası olmayı düşünmemişti. Dubai’de okuma yazması olmayan su satıcısı bir adamın dokuz çocuğundan biri idi, küçük yaşta evlendi ve yıllarca ilkokul öğretmenliği yaptı. Sonra İslami bir vakıf için çalışmaya başladı, orada devlete hizmet ödülünü iki kez kazandığı hapishanede eğitim ve aile birleşme günleri çalışmalarını yürüttü. Dubai Mahkemesi Aile Rehberliği Bölümü’nde işe başladığında Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum kendisinden birinci danışman olmasını istedi.

BOŞANMAK İSTEYEN ÇİFTLER İÇİN TERAPİ MERKEZİ

Aile rehberliği bölümü boşanmak isteyen çiftlerin öncelikle sorunlarını çözmeleri için çalışmaya yönlendirmek üzere kurulmuştu. Uygulamada evliliğinde sorun yaşayanlar için çok amaçlı bir terapi merkezi haline geldi.

Wedad Lootah bir günde gerek tek kişi gerekse çift olarak sekiz vakaya bakıyor. Bunların çoğu Birleşik Arap Emirlikleri yerlisidir –yüzde 90’ı da yabancıdır – ayrıca Avrupalı ve Asyalılara da danışmanlık vermektedir. Ceza mahkemesinde oturuma katılırsa yanına bir tercüman oturur ve kimi zaman kültürel uçuruma köprü olacak şekilde tavsiyelerde bulunur.

Lootah “Bazıları sadece gözlerini gösteren benim gibi birisine gelmekten dolayı şaşırıyorlar. Belki de bu benim ellerimi etkin bir şekilde kullanmam ile alakalıdır. Fakat insanların buraya geldiğini ve benimle son derece dürüst ve samimi bir şekilde konuştuklarını söyleyebilirim” diyor gülerek.

Hemen ilk anda aklına gelen birkaç hikayeyi sayıyor: Kocası sık sık evden uzaklara uzun süreliğine gitmesi nedeniyle evlilik dışı ilişki yaşayan kadın, oral seksin İslam’a aykırı olduğunu düşünen kadın, kocasının kadın gibi giyinip gay barlara gittiğini keşfeden başka bir kadın. Wedad Lootah, açık bir tartışmanın son derece yararlı olacağı cinsellik konusunda kafası karışmış bir dünya olduğunu göstermeye kararlı görünüyor.

Wedad Lootah, kitabı yayınlamakla zorlu bir seçim yaptığını söylüyor. Yayınlandıktan sonra kendisini iş telefonundan arayan bir adam onu ölümle tehdit etti. Internet üzerinden de başka tehditler alıyor.

Lootah gelen tüm bu tehditlerin hepsini toparlayıp hükümetten bir koruma istedi. Bunun yanında halkı eğitmenin risk almaya değdiğini söylüyor.

Lootah, “Bir kaç gün önce bir kadın geldi ve bana bir erkeğin vücudunun her yerini öpmenin doğru olup olmadığını sordu. Ona ‘kitabımı oku’ dedim” diye sözlerine devam ediyor.

The New Tork Times