Etihad Havayolları’ndan Brüksel’e daha az yakıt tüketimi yapan uçuş başladı

Etihad Havayolları, Abu Dabi 2020 Sürdürülebilirlik Haftası vesilesiyle, Abu Dabi’den Brüksel’e çevre uçuşunun başladığını duyurdu.

Uçuş, havayolunun havada ve yerde sürdürülebilir uygulamalar taahhüdünü yansıtan bir dizi girişimi gözden geçirdi.

Etihad EY57 uçuşu, Etihad filosundaki en yeni ve en etkili olan Boeing 787 Dreamliner uçağı ile öğlen saat 2.20’de başladı. Uçak, şirketin işlettiği diğer uçaklara göre yüzde 15 daha az yakıt tüketiyor.

DAHA AZ YAKIT TÜKETİMİ YAPILACAK

Avrupa hava sahasında hava seyrüsefer hizmeti sağlayıcısı Eurocontrol’e göre, uçuş özel bir rotayı takip ediyor ve tüketilen yakıt miktarını azaltmak ve karbon emisyonlarını azaltmak için optimum kabul ediliyor.

Uçuş sırasında ve uçak kalkmadan önce ve sonra, taşıyıcının çevresel etkisini azaltmak için başka önlemler de alındı.

Etihad Havacılık Grubu CEO’su Tony Douglas, sürdürülebilir uygulamaların, artan hava taşımacılığı talebini karşılarken emisyonları ve karbon atıklarını azaltmaya çalışan havacılık sektörü için temel ve sürekli bir zorluk olduğunu söyledi. Bunun, Abu Dabi Emirliği için de bir öncelik olduğunu, çünkü Etihad’ın sosyal ve ekonomik büyüme için önemli bir katalizör olduğunu belirtti.

Bu yılın “2020: elli yıla hazırlık” yılı ilan edildiğini, bu nedenle çevre konularının en büyük ilgi alanını oluşturduğunu ve Etihad’ın yerel düzeyde çevresel sürdürülebilirliğe odaklanmak için bir grup ortakla sürekli işbirliği yapmaya kararlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Sürdürülebilirlik taahhüdünün bir parçası olarak Etihad, Boeing 787 Dreamliner filosunun genişlemesi ve Airbus 350-1000, Boeing 777-9 ve Airbus A32 Neo olmak üzere üç yeni model eklemeye hazır olan, yakıt açısından en verimli yeni nesil uçaklara yatırım yapıyor.

Etihad Havayolları, kısa süre önce First Abu Dabi Bank ve Abu Dabi Global Market ile bir ortaklık kurdu ve Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmayı amaçlayan bir projeyi finanse eden ilk havayolu oldu ve havayolu benzer girişimleri finanse etmek için çeşitli seçenekler üzerinde çalışıyor.

Şirket ayrıca, kendisi ve ortakları tarafından çeşitli sürdürülebilirlik girişimlerini deneyimlemek için sahip olduğu tüm Boeing 787 uçağını çalıştıracağı “Union Greenliner” programını da duyurdu.

Etihad, sürdürülebilir havacılık yakıt araştırmalarını destekliyor ve Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi ve bir atık yönetim şirketi de dahil olmak üzere birçok tedarikçiyle gelecekteki yakıt girişimleri konusunda işbirliği yapmaya devam ediyor.

WAM