Irak’ın eski Başbakanı Allavi Suriye senaryosunun Irak’ta tekrarlanması konusunda uyardı

Irak eski Başbakanı ve Vataniye Koalisyonu lideri İyad Allavi, yabancı kuvvetlerin ülkeden çekilmesi durumunda Irak’ta Suriye senaryosunun tekrar edebileceği konusunda uyardı.

Allavi, bugün düzenlediği basın toplantısında, “Parlamento, hükümeti sorumlu tutmalı ve çatışmanın yöntemi, zamanlaması ve kullanılan silah türü açısından askeri çatışma kurallarının uygulanma mekanizmalarını izlemeliydi. Irak, DEAŞ’e karşı savaşında ABD liderliğindeki uluslararası koalisyonu kendisine yardım etmesi için çağırdı. Karar sahibi başkaları değil Irak’tır. Ülke bölgesel ve uluslararası güçler için açık bir arena olamaz” şeklinde konuştu.

Milletvekilliği görevinden geçtiğimiz hafta istifa eden Allavi, ülkede yaşananların ‘görmezden gelinmesine’ şaşırdığını söyleyerek, “Bu cehalet Irak’ı uluslararası ve bölgesel varlığın esiri yaptı” dedi.

Allavi ayrıca Irak hükümetinin petrol gelirlerinden oluşan ve ülkenin ulusal bütçesinin yüzde 90’ını oluşturan paranın ABD Merkez Bankası Federal Reserve (Fed) hesabında olmasına değinerek, “Bundan kim sorumlu ve yankılarını kim üstlenecek? İktidardaki yetkililerin buradaki rolü nedir? Irak bu bataklığa gömüldükten sonra sesleri neden çıkmıyor?” diye sordu.

Şarkul Avsat