İşte Zayed Sürdürülebilirlik Ödülleri’nde yarışan projeler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen Uluslararası Zayed Sürdürülebilirlik Ödülleri’nin eğitim, sağlık, gıda, enerji ve su kategorisinde kazananları belli oldu.

Bu Pazartesi toplam 30 finalist arasından 10 aday 2020 Zayed Sürdürülebilirlik Ödülünü kazananlar olarak duyuruldu.

Bu yıl finalistler arasında plastik atıklardan kurtulmak, salgın hastalıklarla mücadele ve temiz elektriğe erişim gibi ileri teknoloji projeler de bulunuyor.

Tüm kategorilerden kazananların her biri 2,2 milyon dirhem (600 bin dolar) alacak. İşte yarışan projeler;

RANMARİNE TECHNOLOGY

Kategori: Su

Ne yapıyor: Suyollarından istenmeyen plastik ve kauçukları temizliyor.

Yer: Küresel

Plastik kirliliğinin okyanuslara büyük zarar verdiği inkar edilemez bir gerçektir. Yıllarca denizdeki canlılar ve yaşam alanları bu durumdan zarar görmektedir.

Ancak bugün sosyal bir girişim tüm dünyada plajların, kanalların ve akarsuların sağlığını geri kazanmak için üstüne düşeni yapıyor.

Ran Marine Technology plastik, yağ, toksik algler ve işgalci bitkiler de dâhil olmak üzere atık malzemeleri temizleyerek suda yüzen otonom bir drone olan WasteShark’ı geliştirdi.

DENİZDEKİ ATIKLARI TEMİZLEYEN ROBOT

Robot, istenmeyen kalıntıları emerek ve su kalitesindeki değişimi anlamak için çevreye dair verileri toplayarak çalışıyor. Tasarımcılar, cihazın hayvanlar için tehdit oluşturmadığını, ışık ya da ses kirliliği yaratmadığını, sıfır karbon ve sıfır sera etkisi emisyonu oluşturduğunu ifade ediyor.

Girişimin ortaklarından Oliver Cunningham, “Bu özel küresel soruna yönelmeyi seçtik, çünkü okyanusları seviyoruz. Okyanuslar sadece yeryüzündeki tüm yaşamın kaynağı değil, sonsuz bir doğal güzellik ve eğlence kaynağı. Daha akıllı, temiz ve etkin şehirler inşa ederek insanların yeryüzünde daha sürdürülebilir ve mutlu bir hayat yaşayabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle hem şehirlere hem de denizlere hizmet edecek bir araç tasarladık” dedi.

RanMarine Technology’nin uzun vadeli amacı dünyadaki her şehri “kendini organize eden otonom WasteShark sürüsü” ile teçhizatlandırmak olarak belirtiliyor.

Tek bir drone düzenli çalıştığı bir günde 500 kg pisliği temizleyebilmekte ve teknoloji benzeri ürünlerin sadece yüzde 5 ile 10’una mal olmaktadır.

Cumnnigham, “İyi bir ilerleme sağlamış durumdayız. Müşterilerimiz arasında Dünya Doğayı koruma Vakfı (WWF), Panama millî hükümeti ve Güney Kore deniz çevre ajansı ve Avrupa ve ABD’deki çeşitli sivil kuruluşlar bulunuyor” diye açıklama yapıyor.

Zayed Sürdürülebilirlik Ödülü’nün bu yılki finalistlerinden biri olarak Cunningham, Ödül alırlarsa, ekibinin bir seri üretim tesisi kurmasının mümkün olacağını söyledi.

Ayrıca şirketin SharkPod yerleşim istasyonları kurmasını da sağlayacaktır. Cunningham, “SharkPod en yeni ürünümüz, henüz geliştirdik. Bu yerleştirme istasyonu ile şehrin suyunu sürekli olarak temizleyen ve izleyen ve atıkların okyanusun ötesine ulaşmasını önleyen, duyarlı, kendi kendini düzenleyen bir membran haline gelen bir drone sürüsü oluşturabiliriz. Bu, WasteShark’ı dünyadaki en etkili su sağlığı yönetim aygıtı haline getirecek. Ödülü kazanmak, üretim kapasitemizi haftada 2 dronedan haftada 50 drona yükseltecek” dedi.

KİNGO ENERGY

Kategori: Enerji

Ne yapıyor: Elektrik şebekesi dışındaki topluluklarda bulunan aile ve işletmelere güneş enerjisi hizmeti sağlar.

Yer: Orta ve Güney Amerika

Günümüz dünyasında enerjiye erişmek ekonomik gelişmenin en büyük kısıtlayıcılarından biri olmuştur.

Dünya Bankası’na göre halen 940 milyon insan elektrik şebekesine bağlı değildir. Bu da küresel olarak yaklaşık 188 milyon haneye karşılık gelmektedir.

Temel kaynaklara erişimdeki bu sorun, insanların yaşam biçimini etkilemektedir. Kingo Energy’nin arkasındaki ekip, bunu değiştirme şansı için uğraş vermektedir.

Kurum, milyonlarca kişinin hayatına ışığı getirmek için güneş enerjisini kullanmayı amaçlamaktadır. 2013 yılında Guatemala’daki şirket, elektrik şebekesi olmayan yerlerde yaşayan topluluklara elektrik sağlamak üzere minyatür güneş gücü istasyonu kurdu.

Proje müdürü Moralejo Francesco, “Karanlıkta yaşadığınızı bir düşünün. Uzakta, kırsal alanda bir toplulukta yaşıyorsunuz, yerel bir dil konuşuyorsunuz ve büyük ölçüde modern ekonomiden uzaktasınız. Enerjinin en pahalı, tehlikeli ve kirli türleri için masraf yapıyorsunuz. Fakat güneş herkes için parlıyor, öyleyse neden ondan yararlanmayalım? Ödül, 2030 itibarı ile bir milyondan fazla kullanıcının enerjiye erişmesini sağlamak için işletmemizi büyütmemize ivme kazandıracak” diyor.

Modern enerji endüstrisi tarafından, büyük ölçüde ihmal edilenlere bakarak ilham alan Franesco, bu girişimin yapılması gereken doğru bir hareket olduğunu belirterek “Elektrik olmadan yaşamak gelişmenin önünde büyük bir engel teşkil eder ve sağlık, eğitim, gıda güvenliği ve cinsiyet eşitliği gibi gelişmişlik göstergelerini büyük çapta etkiler’’ diyor.

Guatemala, Honduras, Nikaragua, Panama ve Kolombiya’da güvenli elektriğe erişim sorunludur.

Bu proje yoluyla Kingo Energy kırsal alandaki köylerde yaşayan ailelere ve oradaki işletmelere ön ödemeli enerji hizmeti sağlamakta ve bunun maliyeti mum, kerosen ve dizelden daha düşük olmaktadır.

Francesco, “Guatemala, Orta Amerika ve Güney Amerika’nın kuzeyindeki elektriği olmayan topluluklara elektrik götürmek gibi iddialı bir hedefimiz var” açıklamasını yapıyor.

Girişimci, girişimin temelini oluşturan şeyin, çevreye duyarlı bir yaşam olduğunu ve Birleşmiş Milletler sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini iki yönlü ele aldığını da sözlerine ekledi.

Francesco “Müşterilerimizin enerji merdivenini ekonomik gelişmeye doğru tırmanmalarına imkan verir ve oluşturduğu yüzlerce iş imkanı, topluluğun yüzde 80’nden istihdam edilmektedir. Ödül parası 2030 yılın kadar bir milyon kullanıcının enerjiye erişmesi için iş modelimizi hızlandırmamızı sağlayacaktır. Fonlar, bugün 50 bin hane olan kullanıcı sayısının 2020 sonunda 100 bine ve 2024 sonunda da 470 bin haneye ulaşmasına yardımcı olacaktır” diye konuşuyor.

2015 yılında 450 pilot ev ile başlayan proje bugün 50 binden fazla eve güneş enerjisi sağlanması ile milyonlarca kullanıcı hedefine nihayet ulaşılabileceğini göstermektedir.

GLOBHE

Kategori: Sağlık

Ne yapıyor: Hastalık salgınlarını ve doğal afetleri önlemek ve bunlara müdahale etmek için drone verilerini kullanıyor.

Yer: Küresel

Salgın hastalıkların ölümcül olma potansiyeli, bilgi eksikliği nedeniyle olabilmektedir.

Bir İsveç Kurumu olan Globhe, girişimcilerin bunu değiştirmeye yardım etme sorumluluğu olduğu inancını taşımaktadır.

Rone verileri ve görüntülerini kullanarak şirket hastalık salgınlarını önlemek ve müdahale etmek için bir platform oluşturmuştur.

Operasyon Yönetim Şefi Helena Samsioe, “Şu anda Global Drone Data Platformu hastalık salgını ve doğal afetleri önlemeye yardım ve müdahale talepleri üzerine, drone görüntüleri toplayan, 48 ülkedeki 3 bin 600 drone pilotu ile bağlantı halinde“ dedi.

Toplanan görüntülerin hızla analizine yardımcı olması için yapay zeka kullanan pilotlar ve yerdeki uzmanlar risk faktörlerini daha erken tespit etmek için birlikte çalışabilirler.

Helen Samsioe sözlerine “Malarya sivrisineğinin yerleştiği bölgeleri, kolera riski noktalarını, kuraklık ve sel tehlikesi olan yerleri tespit edebiliriz. Ve yapılabilecek şeylerin sadece başlangıcındayız. “Birbirine bağlanmış zorluklarla dolu, birbirine bağlanmış bir dünyada yaşıyoruz ve bize ve girişimcilerimize de en son teknolojiyi kullanarak dünyanın en büyük sorunlarını çözmek için bu durum ilham verdi. Günümüzde eski sorunları yeni yöntemlerle çözmek mümkün ve bunu yapabilmek bize ilham veriyor. Gökyüzünün sınırı yok’’ diye devam ediyor.

Şu anda Global Drone Platform, Malawi ve Victoria Gölü’nde kolera ve malarya salgınını haber vererek 100 bin kişiyi etkiledi.

Ödül fonundan söz ederken Samsioe bunun “platformu daha da geliştirmek için hayati olan bir finansal destek sağlayacağını” söyleyerek “Daha fazla ülkede daha fazla drone pilotu ile bağlantıya geçerek, drone görüntülerinden hayati faktörleri analiz edip belirleyebilecek algoritmaları geliştirebilir ve hastalık salgınlarını ve doğal afetleri önleyebilir ya da müdahale edebiliriz. Nihai hedefimiz, Global Drone Veri Platformunun her yıl özellikle de büyük önem taşıyan sağlık ve çevre konusundaki verilerin eksik olduğu düşük gelirli ülkelerdeki 218 milyon insanın yaşamını iyileştirmeye yardımcı olmaktır” açıklamasını yapıyor.

The National