Ortadoğu’nun vegan yemekleri

Ortadoğu’nun vegan dostu yemeklerini sizler için derledik. Buyrun sofraya…

Sebzeli kuskus

Geleneksel Kuzey Afrika yemeği genellikle sebzeli güveç olarak servis edilir. Besin değerini kaybetmeden yiyebilmek için buğday kuskusunu incelemenizi öneririz.

 

Tabbule (Arap Salatası)

Vitamin zengini bu Ortadoğu salatasının içinde ince doğranmış domates, maydanoz, nane, bulgur ve soğan bulunuyor. Salatayı hazırladıktan sonra mevsimlik zeytinyağı, limon suyu ve tuz da ekleyebilirsiniz.

 

Falafel

Falafel, genellikle pide ve salata ile servis edilen kızartılmış nohuttan yapıla top şeklinde bir yemek. Kızartılarak yapılan falafelin yağ oranı yüksek olduğundan pişirilerek yapılanları deneyebilirsiniz.

 

Asma yaprağı

Oldukça popüler olan bu Ortadoğu yemeği taze asma yapraklarının içine pirinç konularak rulo haline getirilir. Düşük kalorili, besin açısından zengin, A ve C vitaminlerinin yanı sıra demir ve lif içerir.

 

Molehiya

Bu Ortadoğu yemeğinin lezzetli olmasının yanı sıra besin değeri de oldukça yüksek. Üzerine pirinç konularak servis edilen bu yemek demir, C vitamini ve kalsiyum açısından zengin.

 

Koşeri

‘Mısır milli yemeği’ olarak bilinen Koşeri, nohut, mercimek, pirinç ve makarna ile yapılan vegan dostu, karbonhidratlı bir yemek. Genellikle üzerine domates sosu dökülerek servis edilir.

Arab News