Suudi Arabistan, Yemen’e en çok yardım eli uzatan ülke oldu

Suudi Arabistan, Yemen’e insani yardım sağlayan bir fona dünyanın en büyük yardımında bulunan ülke oldu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yayınlanan bir rapor, 2019 Yemen İnsani Yardım Planı’na (YHRP) yapılan yardımların yüzde 28’lik kısmının Suudi Arabistan’dan yapıldığını belirtti. Plana yapılan yardımların yaklaşık olarak 4,19 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ABD EN ÇOK YARDIM EDEN 2. ÜLKE

Suudi Arabistan’ın 968,4 milyon dolar yardımı planın yaklaşık olarak yüzde 28’lik kısmını oluştururken, ABD 907,6 milyon dolar ile en çok yardımda bulunan ikinci ülke oldu. ABD’nin yaptığı yardım ise toplam yardımın yüzde 26’sını oluşturuyor.

Suudi Arabistan Haber Ajansı’nda yer alan bir habere göre, OCHA, Yemen’de uzun zamandır devam eden ve gittikçe kötüleşen insani durum ile başa çıkabilmek için yardım programına yapılan yardımların 71 milyon dolar daha artırmayı hedefliyor. Yardım planı gıda güvenliği, tarım, sağlık, su ve hijyen, artan kirliliğin azaltılması, beslenme, barınma ve eğitim gibi sektörleri destekliyor.

YHRP, insani yardım kuruluşlarının sıkıntılarını azaltmak için çalışırken Yemen halkının acılarını azaltmaya yönelik en büyük yardım planı.

Arap dünyasının en fakir ülkesi olan Yemen’deki savaş, BM’nin 22 milyon insanın yardıma ihtiyacı olduğu dünyanın en kötü insani yardım krizi olarak tanımladığı bir savaş.

Arab News