Suudi öğrencilerin geliştirdiği cihaz Nobel’e eşdeğer ödül kazandı

Suudi Arabistan’ın Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde (KAUST) geliştirilen ve Bluefin adı verilen cihaz, Las Vegas’ta düzenlenen 2020 CES İnovasyon (CES Innovation) ödüllerinde Daha İyi Bir Dünya için Teknoloji kategorisindeki ödülün sahibi oldu.

KAUST’ta elektrik mühendisliği profesörü olan Muhammed Mustafa Hussain, üniversitenin MMH laboratuvar ekibine okyanusta insanların ulaşamadığı yerlerdeki suyun sıcaklığını, basıncını, derinliğini ve pH seviyesini ölçebilen balıklara elektronik etiket teknolojisinin geliştirilmesine yardım etti.

DENİZİN DİBİNDEN EKOLOJİK VERİLERE ULAŞACAK

2.4 kilogram ağırlığında bağımsız çalışabilen elektrik sensörlü sistem, yıl boyunca 2 kilometre derinliğindeki yerlerden ekolojik verileri devamlı sağlamak için deniz hayvanlarının derisine ya da kabuklarına yerleştiriliyor.

Mustafa Hussain verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı: “Sensör, çevreyi gözlemliyor ve verileri hafızasına kaydediyor. Elektronik etiket yüzeye çıkarıldığında kaydettiği veriler kablosuz bir şekilde akıllı telefonunuza, tabletinize ya da bilgisayarınıza aktarılabiliyor. Deniz canlılarına, onlar için rahat ve kullanışlı bir sistem geliştirerek yardımcı olabileceğimizi fark ettim.”

Okyanus doğasını gözlemleyen diğer cihazlar ile karşılaştırıldığında Bluefin, tamamen bağımsız ve biyouyumlu bir cihaz.

Hussain, “Bu, tamamen esnek ve silikon kullanan ilk teknoloji cihazı. Fiziksel olarak esnek olmayan elektroniği tamamen esnek elektroniğe dönüştürebilen teknolojiler geliştirdik. Cihazı eşsiz yapan da bu” sözleri ile açıklamalarına devam etti.

Bluefin, dalgıçlar, deniz kuvvetleri ve deniz yaşamı ile ilgilenen balıkçılar için ekolojik veriyi sağlamak için bu sene satışa sunulacak.

NOBEL İLE EŞDEĞER BİR ÖDÜL KAZANDI

CES Innovation Ödülleri, her sene tüketici teknolojisi ürünlerinde üstün tasarım ve mühendisliği ödüllendiren bir program. Ödül almaya hak kazanan cihazlar, temel mühendislikleri, estetikleri ve tasarımları, eşsizlikleri ve tüketici pazarına getirdikleri yeniliklere göre seçiliyor.

Yarışma, tüketici teknolojisini üreten, tasarlayan, mühendisliğini yapan veya tanıtan herhangi herkes, her kuruluşa veya yetkili temsil katılabilir.

Hussain,“ CES İnovasyon Ödülü, tüketici elektroniği teknolojisindeki Nobel Ödülü’ne eşdeğer bir ödül. Tek akademik araştırma laboratuvarı olarak ve büyük kuruluşların yanında bizimde ödüllendirilmemiz bizim için hoş bir sürpriz oldu. KAUST gibi bir üniversitenin küresel olarak rekabetçi olması, bilim ve mühendislik alanlarında önemli üst düzey yarışmalar tarafından tanınması gerekiyor” sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.

Suval’de KAUST merkezli MMH laboratuvarı, dünyada yüksek performanslı esnek elektronik ürünler için üretilebilir hidrojenli entegrasyon stratejisi üzerinde çalışan tek akademik araştırma grubu.

Arab News