Badem ağacı çiçekleri çiftlikleri süsledi

Suudi Arabistan’ın Taif bölgesindeki Haddad, Sakif, Maysan, Beni Malik ve el-Kureyna çiftlikleri, ilkbaharın yaklaşmasıyla beyaz badem ağacı çiçekleri ile süslendi.

Yapılan deneyler ve çalışmalar, Taif’in güneyinin bu ağaç için en uygun yer olduğunu, başka bölgelerde de yetiştiğini, ancak ürünün bolluğunun ve kalitesinin aynı olmadığını ortaya koydu.

BADEM AĞAÇLARININ YETİŞME AŞAMASI

Valiliğin güneyinde 50 ila 60 bin ağaç barındıran bir dizi çiftlikten birinde bulunan Suudi çiftçi Abdullatif el-Maliki, “Badem ağacının yetiştirilmesinin ilk aşaması, ilkbahar mevsiminde tohumunun ekilmesiyle başlar. İlkbahardan başlayarak kışa doğru yavaş yavaş sulamayı bırakırlar.

Bu çiftliklerin ziyaretçileri, badem ağaçlarının çeşitli aşamalarına şahit oluyorlar. Beyaz bir renkte çiçeklenme ile başlıyor ve renkleri gün geçtikçe yeşil renge ulaşana kadar kademeli olarak değişiyor ve yaklaşık altı ayda son olarak gri renge bürünüyor.

Badem meyveleri ilk koparıldığında açık kahverengi bir renkte olur ve ardından ilk kabuk olarak adlandırılan dış kabuktan ayrılırlar sonra iç kabuğu kırılarak içinde açık kahverengi renkte bir veya iki badem elde edilir” şeklinde konuştu.

HASAT İŞLEMLERİNİN ZORLUĞU

Öte yandan, Abdurrahman es-Sekafi, mevsimi olmadığı zamanlarda 200 ila 300 riyal (53-80 dolar) arasında değişen bir kilo badem fiyatındaki artışın sebebinin hasat işlemlerinin zorluğundan dolayı olduğuna işaret ederek, toplanıp ayıklanan bademlerin daha sonra torbalarda özel olarak saklandığını belirtti.

Sekafi, “tatlı ve acı” iki badem türüne değinirken, yerel bademlere yönelik artan talebin, küçük boyutu ve yüksek kalitesi nedeniyle olduğunu söyledi.

Saad el-Harisi, bazen insanlara “el-kudeym” olarak adlandırılan olgunlaşmadan önceki lezzetli bademleri yedirdiklerini ve bölgedeki insanların çoğunun bademleri bir tür “Arap misafirperverliği” olarak sunma niyetinde olduğunu ve onu ziyaretçilerin önünde kırarak özel mekanın bir ifadesi olarak ikram ettiklerine dikkat çekti.

Al Arabiya