Endonezya ile BAE arasında 22,9 milyar dolarlık ‘tarihi’ anlaşma

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) birçok sektörde on milyarlarca dolarlık yatırım yapmasını öngören sözü, Endonezya iş dünyasında memnuniyetle karşılandı.

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve beraberindeki heyet bu haftanın başında Abu Dabi’ye iki günlük resmi bir ziyarette bulundu.

Ziyarette iki ülke arasında enerji, lojistik, liman inşaatı, madencilik ve tarım alanlarını kapsayan toplam 22.9 milyar dolarlık bir anlaşma imzalandı.

Görüşmelerde BAE’nin Endonezya’da devlet fonu kurulmasına yardımcı olma taahhüdünü verdiği de açıklandı.

İkili görüşmede, Endonezya devlet başkanı ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, iki ülke adına 11 iş anlaşması imzalanması sırasında hazır bulundu.

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, BAE’nin kararlaştırılan toplam harcama paketi haricinde 6,8 milyar dolar daha yatırım yapmayı taahhüt ettiğini belirtti.

Endonezya’nın denizcilik ve yatırım bakanı Luhut Pandjaitan, Veliaht Prensin geçen Temmuz ayında Endonezya’ya yaptığı ziyaretle ilgili olarak , BAE’nin vaatlerinin ‘Endonezya’nın tarihinde altı ay içinde BAE ile güvence altına alınan en büyük anlaşmalar’ olduğunu söyledi.

Endonezya, yapılan çoğu anlaşmayla ilgili memnuniyetini belirtirken, bazı Endonezyalı iş adamları projenin uzun vadedeki getirileri konusunda temkinli.

Endonezya Ticaret Odası İslam İşbirliği ve Ortadoğu Komitesi başkanı Fachry Thaib, programların iş yaratma ve diğer iş girişimleri yoluyla geniş kapsamlı bir domino etkisini tetikleyebileceğini söyledi.

Fachry Thaib, Arab News’a yaptığı açıklamada ‘’Hükümetin bu anlaşmaları takip edebilecek ve onları yatırım gerçekleşmelerine itebilecek güçlü bir lobi ekibine sahip olması gerekiyor. Diğer Körfez ülkelerinden bu tür taahhütler aldık, ancak başka lobicilik yoktu ve vaatler pek gerçekleşmedi’’ diye konuştu.

Endonezya ve Orta Doğu arasında ihracat ve ithalat yapan bir işadamı olan Zaini Alawi ise ‘’Eğer Endonezya bu yatırım anlaşmalarını uygun bir şekilde yönetebileceğini gösterirse, bu diğer Körfez ülkelerini buraya yatırım yapmaya çekmek iyi bir örnek teşkil edecektir’’ açıklamasını yaptı.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu İşleri Direktörü Achmad Rizal Purnama Arab News’e BAE’nin 6,8 milyar dolarlık taahhüdünün uzun vadeli bir programın sadece ilk aşaması olduğunu söyledi.

Purnama, milyar dolarlık projelere ek olarak, BAE’nin Endonezya’da bir devlet fonu kurma taahhüdünü açıklayarak, BAE’nin ABD Uluslararası Kalkınma Finansmanı Kurumu ve Japonya SoftBank’a finansman sağlayacağını belirtti.

Endonezya Devlet Başkanı Widodo ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın katıldığı toplantıda ayrıca sağlık, tarım, İslami ilişkiler ve terörle mücadele ve hükümet işbirliği konularında anlaşmalar imzalandı.

Endonezya Diyanet İşleri Bakanı Fachrul Razi, işbirliği anlaşmasının ana maddelerinden birinin dini ılımlılığın teşvik edilmesi ve aşırıcılığın tehlikeleri hakkında farkındalığın artırılması olacağını söyledi.

BAE’nin Endonezya Devlet Başkanı’nın Java’daki memleketi Solo’da, Abu Dabi Ulu Cami kopyasının inşasını finanse etme sözü verdiğini belirten Endonezya Razi, hibenin iki ülke tarafından memnuniyetle karşılanan cami kurma taahhüdünün bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Endonezya’nın denizcilik ve yatırım bakanı Luhut Pandjaitan’a göre, BAE fona “en büyük katkıda bulunma” sözünü verdi.

Fon, Endonezya’nın iddialı altyapı geliştirme projelerini ve 33 milyar dolara mal olacağı tahmin edilen ve Endonezya’nın yalnızca yüzde 19’unu karşılayabileceği bir yer değiştirme planı olan Doğu Kalimantan’daki inşaat faaliyetlerini finanse etmek için kullanılacak.

Endonezya hükümeti, nüfus, altyapı ve doğal afet riski gibi sorunlar nedeniyle yerini değiştirme kararı aldığı başkent Cakarta’yı nüfusun yaklaşık yüzde 60’nın yaşadığı Cava Adası’nın kuzeyinde Malezya ve Brunei Sultanlığı ile paylaştığı Borneo Adası’ndaki Doğu Kalimantan’a taşıma kararı almıştı.

Luhut Pandjaitan, tüm tarafların fonun yapısını kurmak ve planı tamamlamak için yakında Tokyo’da toplanacağını söylerek ‘’Bu, büyük kapitalistlerin ilk kez tek bir projede birlikte çalışması olabilir” diye konuştu.

Arab News