BAE ve Almanya’nın odak noktası Libya krizi

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Genelkurmay Başkan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Şeyh Muhammed bin Zayed’in Merkel’in daveti üzerine gerçekleştirdiği Berlin ziyaretinde, Almanya-BAE ikili ilişkileri ve bu ilişkileri destekleyip güçlendirmenin yolları ele alındı. Başta Libya krizi olmak üzere Ortadoğu ve Körfez’deki gelişmeler ve ortak endişe duyulan konular da bu görüşmedeki odak noktalardandı.

İkilinin görüşmeleri; Berlin Konferansı’ndaki BAE heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan’ın ve BAE Almanya Büyükelçisi Dr. Sultan el-Cabir’in de katıldığı toplantı sırasında gerçekleşti.

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, toplantı başlangıcında, ikili iyi ilişkileri ilerletme çabalarından dolayı Alman Şansölyesi’ne teşekkürlerini sunarak dost Almanya halkı için çok daha iyi bir gelecek diledi. Abu Dabi Veliaht Prensi, Ortadoğu’nun güvenlik ve istikrarının, “bu bölgenin tüm dünya nazarındaki stratejik önemi göz önüne alındığında, bölgesel ve küresel çıkarları temsil ettiğini” vurguladı. Abu Dabi’nin bölgedeki gelişmelerle başa çıkmadaki rolüne değinen Nahyan, Almanya’nın da bölgesel/küresel düzeydeki barış ve istikrara yönelik önemli rolünün ve Ortadoğu’yla olan güçlü bağlarının altını çizdi.

Nahyan; BAE’nin Libya’daki ateşkesi sağlamlaştırmak, buradaki kriz konusunda kapsamlı ve istikrarlı bir anlaşmaya varmak, Arap ülkeleri güvenliğini güçlendirmek ve Akdeniz’deki istikrarı korumak için Almanya ve Birleşmiş Milletler Libya Elçisi’nin gösterdiği çabalara tam destek verdiğini vurguladı. Bu krize Libya halkının isteklerinin de gerçekleştirileceği barışçıl bir çözümün getirilmesi, bu ülkenin iç işlerine müdahaleye bir son verilmesi, Libya devletinin silahlı terörist milislere karşı güçlendirilip kurumlarının sağlamlaştırılması ve terörist unsurların buraya akışına bir son verilmesi gerektiğini ifade eden Nahyan, ülkesinin bu yöndeki her türlü çabanın arkasında duracağını dile getirdi. Aynı zamanda BAE’nin Libya halkının barış, uzlaşma, birlik ve kalkınma konusundaki meşru isteklerinin her zaman yanında olduğunu da belirtti. Nahyan, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “BAE, Şansölye Angela Merkel liderliğindeki Berlin Konferansı’na, Libya’nın barış ve güvenliğe ulaşması için güçlü desteğiyle katkıda bulunmayı dört gözle bekliyor.”

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, son yıllardaki Almanya-BAE dostluk bağlarını derinleştirmedeki rolünden dolayı Şansölye Angela Merkel’e teşekkürlerini sundu. Bununla birlikte Merkel’in Ortadoğu ve Körfez meselelerinde daima Abu Dabi’ye danıştığını ifade etti. Nahyan, iki ülkenin de hem barış ve kalkınma çalışmalarını, hem de hoşgörü ve birlikte yaşama değerlerini desteklediğine, aynı zamanda radikallik ve terörizme karşı savaştığını vurguladı.

Şarkul Avsat