Muhammed bin Zayed ve Mısır Cumhurbaşkanı, Şarm eş-Şeyh Kültür Festivali’nin etkinliklerine tanık oldu

Abu Dabi Veliaht Prensi ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Komutan Yardımcısı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi,  Mısır’ın Şarm eş-Şeyh şehrinde düzenlenen Şarm eş-Şeyh Kültür Festivali’nin faaliyetlerine tanık oldu.

Festival, ilişkilerin gücünü tercüme eden ve iki kardeş ülkeyi bir araya getiren maddi ve ahlaki miras yoluyla uyumu yansıtan geleneksel forumlardan biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca festivalde, BAE ve Mısır halkının sunduğu çeşitli geleneksel sanatları içeren BAE-Mısır Geleneksel Sergisi düzenlendi.

Festival etkinlikleri, Şarm eş-Şeyh Uluslararası Yarış Pisti’nin açılışıyla başladı ve ardından Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır Arap Cumhuriyeti’nin ulusal marşları çalındı.

Güney Sina Valisi Halid Foda, Festivalin faaliyetleri ve iki ülkenin ortak mirasını sunmada elde ettiği en önemli hedeflere genel bir bakış attığı önemli bir konuşma yaptı.

Foda, yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Sizi Arap mirasımızın özgünlüğünü yansıtan bu eşsiz etkinlikte selamlıyoruz. Deve yarışının en büyük ve en yeni pistinde Arap mirasının en büyük festivalinin açılışına hoş geldiniz.”

Sözlerine şöyle devam etti: “Ulusların mirasının ve kültürel varlıklarının özgün Arap kimliğinin ayrılmaz bir parçası, Bedevilerimiz tarafından tarih boyunca oluşturulan bu miras, siyasi liderliğimizin desteğiyle yerelden dünyaya taşındığımızı doğrulayan bir olay.”

Ayrıca, bu etkinliğin başarısı ve genişlemesi üzerinde büyük bir etkisi olan Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın verdiği desteği överek, “Herkes, Birleşik Arap Emirlikleri’nin deve yarışları alanındaki tarihi ve zengin mirasını biliyor” dedi.

Daha sonra, BAE’den Mısır’a getirilen 84 adet devenin olduğu deve gösterileri izlendi. Yürüyüşleri esnasında iki ülkenin bayrakları eşlik etti.

Ardından Şarm eş-Şeyh Uluslararası Meydanı’nda bir yarış düzenlendi, birincisi dört kilometre mesafedeki yarış büyük bir rekabete tanık oldu.

Yarıştan sonra Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Sisi, iki kardeş halkın geleneğini yansıtan özellikle yemeklerini ve çeşitli “Sadu, eğirme, porselen” ve diğer el sanatlarını içeren geleneksel sanatların sergilendiği “Miras Köyü” nü gezdi. Her iki ülkenin popüler grupları,  halklarının mirasını ve özgünlüğünü yansıtan çeşitli sanatlar sundu.

Nehyan ve Mısır Cumhurbaşkanı, Miras Köyü’ndeki katılımcılarla samimi sohbetlerde bulundu ve iki ülkenin halkının geleneklerine bağlılığından dolayı duydukları mutlulukları ifade etti.

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, bu miras etkinliğinin organizatörleri ve katılımcıları ile onun başarısı ve farklılığının korunmasına katkıda bulunanları tebrik etti.

Öte yandan, bu eski Arap mirasını yaşatmak ve Arap kültürünü vurgulamak için Mısır liderinin geleneksel Arap sporlarına, özellikle deve sporlarına olan ilgisine övgüde bulundu.

Şeyh Muhammed bin Zayed’in Müsteşarı Şeyh Sultan bin Hamdan Al Nahyan, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’ye, geleneksel Arap mirasını korudukları ve gelecek kuşaklar için zengin bir övgü kaynağı oluşturarak gösterdikleri çabadan dolayı takdir ve teşekkürlerini dile getirdi. Çeşitli bileşenleri ile tarihi mirasın halklar için bir zenginlik olduğunu ve geleneklerini ve değerlerini elde ettiği ve tarihini bugüne bağladığı tarih, kültür ve medeniyetinin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

WAM