Dubai’ye yolu düşecekler için: Ibn Battuta rehberi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan Ibn Battuta Alışveriş Merkezi, altı bölümden oluşmasıyla ünlü ve Dubai’yi ziyaret edecekler için birbirinden çeşitli alanlara sahip.

Alışveriş

Ibn Battuta Alışveriş Merkezine çok sayıda insan gitmesinin bir sebebi de Cebel Ali (JA) bölgesinin girişinde bulunuyor olmasından kaynaklanıyor. Oldukça geniş alışveriş merkezi, 14. yüzyılda ülkeyi ziyaret eden ünlü kâşifler temasına sahip. Alışveriş merkezi, uygun fiyatlı ürünlere sahip olması ile tanınıyor ve bu yüzden de Mall of Emirates gibi alışveriş merkezleri kadar kalabalık değil.

Fakat bu alışveriş merkezinin diğerlerinden daha az şey sunduğu anlamına gelmesin. Uygun fiyatlı güzellik ürünleri satan Japon markaları Mimiso ve Mumuso, trend ev eşyaları satan ve bütçeyi zorlamayan Hollanda markası Hema mağazalarını Ibn Battuta Alışveriş Merkezi’nde bulabilirsiniz. Fars bölümünde oldukça geniş H&M mağazasının yanı sıra Sephora’yı da bulabilirsiniz.

Ibn Battuta Alışveriş Merkezi’nin dört kilometre aşağısında, geçtiğimiz Aralık ayında açılan ve şehre yeni bir Ikea getiren Festival Plaza bulunuyor. 35 bin metrekarelik alan mobilya ve ev eşyası satan BAE’nin en büyüğü ve içerisinde bir fırın da bulunuyor. İlerleyen zamanlarda burada çok sayıda mağazanın açılması bekleniyor. Şu an, içerisinde İngiliz favorilerinin olduğu bir yemek katı, bir kafe ve büyük bir Marks & Spencer mağazası bulunuyor.

Konaklama

Bölge, uygun fiyatlı ve Ibn Battuta Alışveriş Merkezine oldukça yakın Premier Inn ve metro durağına sadece birkaç dakika yürüme uzaklığında olan bir otel cenneti. Movenpick Ibn Battuta Kapısı, arabesk dekoru ve etkileyici 8 restoran ve salonu ile oldukça lüks bir seçim olarak karşımıza çıkıyor. Ibn Battuta, sahil kenarında bulunmamasına rağmen, Palm Jumeirah Ocean Plaj Kulübü’ne ücretsiz servis ve ulaşım hizmeti sunuyor.

Alışveriş Merkezi’ne biraz uzakta kalmasına rağmen sakin bir konaklama isteyenler için Ibn Battuta Alışveriş Merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunan JA The Resort üçlüsünü tercih edebilirler: JA Lake View, JA Palm Tree Court and JA Beach Hotel. Arap Körfezinden dokuz delikle Golf Sahasına bakan odalarınıza, tatilinizde otelinizden ayrılmadan da dinlenebilirsiniz.

Deneyin

Fark etmemiş olabilirsiniz ama bölge bir macera alanı. Cebel Ali’de bulunan JA Shotting Club’da (JA Atış Kulübü) adrenalin severler, atış denemesi yapabilir, hava atılan hedefi vurmayı deneyebilir ya da Katniss Everdeen ile okçuluk denemesi yapabilirler. JA The Resort, aynı zamanda binicilik merkezine ve bir Tenis Akademisine sahip. Her ikisinden de dersler veriliyor.

Aynı zamanda mini golf sahası var. Ibn Battuta Alışveriş Merkezi’nin içinde bowling alanı ve sinema salonunun yanı sıra kalp atışınızı hızlandıracak bir Sky Zone Trambolin parkı da bulunuyor.

Yemek

Bölge, The Lime Tree Cafe’ye ev sahipliği yapıyor. Kafede oldukça lezzetli salatalar ve kek çeşitleri bulabilirsiniz. Tatlıya düşkün olanlar için, Ibn Batuta’da bulunan Yakitate’yi sıcacık Japon tatlısı için ziyaret etmenizi öneririz. Eğer farklı bir şeyler arıyorsanız, Cebel Ali Recreation Club’ı Reel Cinemas yakınlarında Guy Fier’de yemek yerken film izleme deneyimi yaşayın. Nachos’larınızı (bir Meksika yemeği) yerken Hollywood’un en iyilerini izleyin.

The National