Suudi öğrenci gıda atığına karşı teknoloji savaşı başlattı

Suudi Arabistanlı bir öğrenci, küresel bir sorun olan ve yılda 35 milyar dolara mal olan gıda atığı sorununu çözmek için bir Silikon Vadisi girişimi başlattı.

Suudi Arabistan Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi öğrencisi Asrar Damdam taze gıdaların raf ömrünü uzatmak için yenilikçi teknoloji kullanan bir biyoteknoloji şirketi olan UVera’yı kurdu.

SUUDİ GENÇ KIZ, YİYECEKLERİN BOZULMAMASI İÇİN PROJE

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’ne rakamlarına göre, insan tüketimi için üretilen gıdaların üçte biri ya bozuluyor ya da israf ediliyor ve dünya genelince milyonlarca insan aç kalıyor.

UVera, teknoloji ve yenilik kullanarak 2030 yılına kadar gıda atık miktarını yarıya indirmeyi hedefliyor.

Damdam, “Bu gıdaların ekonomik etkilerinin yanı sıra gıda atıkları, iklim değişikliğine katkıda bulunarak atmosfere 3 milyar metrik ton sera gazı gönderiyor” dedi.

26 yaşındaki bilim insanının kimyasal içermeyen çözümünde, yiyecekleri sterilize etmek ve bozulmaya neden olan bakteri, virüs ve patojenleri ortadan kaldırmak için bir ultraviyole (UV) ışık kullanıyor.

Asrar Damdam

DÜŞÜK MALİ KAYNAKLA KISA ZAMANDA ÜRETTİ

Haziran 2019’da kurulan girişim, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından fikri mülkiyet haklarına sahiptir. UVera’nın hedef pazarı gıda koruma yöntemlerinin özellikle faydalı olacağı restoranlar olacak.

Nanoteknoloji’de doktora yapan Damdam, kısa bir zaman diliminde ve sınırlı bir mali destekle ürünü hazırlarken işi öğrenmenin, karşılaştığı en büyük zorluk olduğunu ifade etti.

Damdam,“California’daki sınırlı mali kaynaklar ve yüksek yaşam maliyeti göz önüne alındığında bu oldukça zordu” dedi.

Yeni kurulan şirketin ekibi aralarında mühendislik, teknoloji, bilimsel araştırma, iş geliştirme, pazarlama, strateji ve donanım üretiminde gibi alanlarda uzmanlık sağlıyor.

ÜRETTİĞİ TEKNOLOJİYİ EN ÇOK RESTORANLAR KULLANACAK

Damdam’ın Silikon Vadisi macerası, Draper Üniversitesi’nde bir girişimcilik eğitim programına katılmak için 2019 yılında bir Misk vakıf bursuyla başladı.

Damdam, Draper Üniversitesinde 18 ülkeden 116 katılımcının yer aldığı yarışmayı kazandı.

Damdam, “UVera, Silikon Vadisi’nden 30’dan fazla risk sermayedarı ve yatırımcı tarafından en iyi yatırım işi fikri seçildi” ifadelerini kullandı.

Silikon Vadisi, 2 bine yakın önemli teknoloji şirketine ev sahipliği yapıyor ve genç girişimcilere uzmanlardan öğrenme ve birinci sınıf kaynakları kullanma şansı sunuyor.

Henüz yeni kurulmuş olmasına rağmen UVera, teknolojisinin, restoranlar da dahil olmak üzere her mutfağa değer katması hedefleniyor. Girişim bu ay bir tohum toplama turu gerçekleştirdi.

Damdam, 2016 yılında Cidde Effat Üniversitesi’nden Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümden lisans derecesiyle mezun oldu. Yüksek lisansını 2018 yılında KAUST üniversitesinde elektro fizik alanında tamamladı.

Arab News