Bir para transferi şirketinde çalışan Rami Al-Sarhan, oğulları ve kurdu 'Adeem' ile Al-Jouf'taki çiftliğinde.

7 kurtla aynı evde yaşıyor!

Rami Al-Sarhan’ın Al-Jouf’taki evini ziyaret eden konuklar, kendilerine evcil hayvanlarını sevmek isteyip istemedikleri sorulduğu zaman biraz endişe ediyorlar. Çünkü bu evcil hayvanlar bir kedi ya da bir köpek değil, aksine yedi tane yetişkin kurt!

30 yaşındaki Rami Al-Sarhan, vahşi hayvanların ideal evcil bir hayvan olabileceklerini söylüyor. Rami’nin bu hayvanlar yüzünden 3, 4, 6 ve 8 yaşındaki çocukları için de bir endişe yaşamıyor. Rami Al-Sarhan, ‘’Kurtlar bizimle aynı evde yaşıyorlar. Bizimle birlikte yemek yiyorlar ve çiftliğe gittiğimizde bizi takip ediyorlar ve misafirimiz olduğunda bile bizimle aynı odada oturuyorlar. Hayatımıza alıştılar ve yanımızda bir yabancı olsa bile bizimle birlikte oturanlara saldırmıyorlar’’ diyor.

Rami’nin kurtlarla olan dostluğu yaklaşık 11 yıl önce bir amcası onları evine alınca başlamış. Rami o zamandan sonra kurtların davranışlarını incelemiş.

Rami’ye göre kurtlar dost canlısı ve doğru önlemler alınarak doğru davranılırsa insanlar için tehlike oluşturmazlar.

YANLARINDA ÇİĞ ET YEMİYORLAR

Rami, kurtların vahşi hayvanlar olmasına rağmen, ev ortamına uyum sağlayabildiklerini belirterek, onların güvenlerini kazanmanın en iyi yollarından birinin yemek paylaşmak ve birlikte yemek olduğunu söylüyor. Rami bunların haricinde kurtların yanında çiğ et yememeye dikkat ettiğini ve kışın iki hafta süren çiftleşme dönemi boyunca onlardan uzak durduğunu anlatıyor.

Rami, ‘’Kurtlara çok yaklaşmadan veya onlarla doğrudan etkileşime girmeden yiyecek vermek gerekir. Bu hayvanlar doğal olarak vahşidir ve birileri onlara yaklaşırsa bunu düşmanca algılayıp savunmaya geçebilirler. Bir kurt avını yer ama saldırıya uğrarsa savunmaya geçer’’ diyor.

Rami kurtlarla ilgili –kurtların cinleri yediği gibi- batıl inançları önemsemediğini ve saçma bulduğunu belirtiyor. Rami bununla ilgili olarak ise ‘’Komik olan, birçok insanın bana gelip kurtlardan alınan kılları iyileşmek için ‘cin ve perili’ kişinin vücuduna koymak istemeleri. Bunlar batıl inançlar ve bana hiçbir anlam ifade etmiyorlar’’ diye konuşuyor.

KURTLARA SAYGINIZI GÖSTERİN

Rami, ‘’İnsanlar etrafta bir kurt gördüğü zaman temkinli kalmalı, hayvanın her hareketini incelemeli ve onları korkutmak için herhangi bir hareket yapmaktan kaçınmalıdır. En önemlisi, kurtlara saygınızı gösterin ve arkadaş olmak istediğinizi ve onlara saygı duyduğunuzu gösterin’’ diyor.

Verdiği tüm güvencelere rağmen, Rami sizi eğer bir akşam yemeği için evine davet ederse, öncesinde bir onay almak iyi olabilir: ‘Yemek mi yiyeceğim yoksa yemek ben mi olacağım?’ diye sorarak başlayabilirsiniz.

Arab News